26 Mayıs 2017 Cuma

Burun Tıkanıklığı


Burun TıkanmasıEditörler sizler için burun tıkanıklığı hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar diliyoruz.Burun tıkanıklığı aynı sinüzit gibi insana oldukça rahatsızlık vеrir. Burundan nеfеs alamamak, ağızdan nеfеs alıp vеrmеk herkes için sıkıcı, bunaltıcıdır.


Burun Tıkanması Nedir


Burun tıkanıklığı, nefes alırken zorluk yaşamak insanlığın en eski şikayetlerindendir. Bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden oldukça rahatsızlık duyar.

Burun Tıkanması Tedavi Ve Öneriler


Burun orta duvarının bir tarafa doğru sapması o bölümde tıkanıklığa neden olur. Bu sebep genelde daha önce burnundan bir kaza atlatmış insanlarda gözlemlenir.

Oluşma sürecinde  olan burun bozukluğu tıkanıklığa yol acıyorsa nefes darlığı ve burun estetiği beraberinde yapılarak düzeltilmesi kuvvetle muhtemeldir.

Burun içinde çocukluktan kalan yabancı cisimlerde tıkanıklığa yol açabilir ve ilerleyen evrelerde nefes alıp vermeyi engelleyebilir. Çocuklukta buruna yabancı cisimler sokulursa burun içindeki dokular çok kolay tahrif olabilir ve burun tıkanıklığı yaşanmasına sebep olabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı genize geçiş bölümünde olan kapalılıktan dolayı meydana gelebilir. Ayrıca burun akıntısı da bu sebeplerden kaynaklanabilir. Küçük bir cerrahi işlem ile bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sorunu çözülmesi söz konusudur.

Çocukluk dönemlerinde ise en çok görülen rahatsızlıklar burun tıkanıklığı ve geniz eti büyümesi sorunlarıdır.. Geniz eti bademcik yapısında ve damağın gerisinde üst kısımda olan bir dokudur. Geniz eti fazla olan çocuklar uyku esnasında horlama ve sesli nefes alıp verme, ağız ve diş yapısında bozukluklar yaşama gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Burun tıkanıklığının tedavisi için cerrahi operasyon gereklidir.

Nazal polipler ise burunda oluşmakta olan iyi huylu tümör olarak adlandırılmaktadır. Ağrı kesici haplar ve allerjik sebeper nazal polipler oluşmasına sebep olabilir. Nazal poliplerde en fazla şikayetler burun tıkanıklığı ve koku almada güçlüktür. İlaç tedavisi ile polipler temizlenir eğer temizlenme sağlanmazsa burun tıkanıklığı tedavisi uygulanması söz konusudur.
Şehir yaşantısının getirmekte olduğu zorluluklar nedeni ile sürekli kapalı ortamlarda bulunan ve atmosfer kirliliğine maruz kalmakta olan insanlarda kimyasal sebeplerden ve şehir yaşamından dolayı burun tıkanıklığı yaşamaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder