27 Mayıs 2017 Cumartesi

Burun Estetiğinde 3 Beklenti!


Burun EstetiğiUzmanlar hastaların burun estetiğiyle ilgili başlıca üç beklentisi olduğunu söylüyor: İyi görünüş, iyi nefes alabilmek, estetikten sonra morluk ve şişliğin oluşmaması. Burun estetiğinde birçok işlem  yapılmaktadır ve mizaç gereği her hasta özeldir. Dolayısıyla burun estetiğinden beklentilerinin de burnundaki dış görüntü ve iç sorunlarla  şekillenmektedir. Burun içindeki C şeklinden kaynaklanan sorun yüzünden oluşan deviasyon sebebiyle sağlıklı nefes alıp vermenin mümkün değildir.

Burun Ameliyatı Hakkında-    Deviasyon olunca burun içindeki eğriliklerden, kıkırdak yapıların bozulmasından dolayı kişi nefes alıp vermekte zorluk çeker.  Hasta bundan kaynaklı gün içerisinde nefes alıp vermede zorluk yaşamaktadır.

-    Burnun dışında eğri, kemerli, geniş bir görüntü varsa düzeltilmesi daha kolaydır.

-    Burun ucunda düşüklük olması, hem kadınların hem erkeklerin düzeltilmesini istedikleri kusurlar arasında  yer almaktadır.

-    Burun estetiğinde kusurları düzeltirken burun ucuyla dudak arasında bulunan, kadınlarda ve erkeklerde kendine özgü açıları sağlamak gerekmektedir. Kadınlarda burun ucu, erkeklere göre daha kalkık olmalıdır.

-    Özellikle erkeklerde gördüğümüz ve ‘boksör burnu’ dediğimiz geniş burun yapılarını düzeltirken de doğal bir görüntü yaratmaya çalışıyoruz. Geniş bir burnu çok fazla daraltmak da hastanın burun deliklerinin küçülmesine sebep olacağından nefes alıp vermeden ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

-    Eğer burun içinde etler varsa bunları radyofrekans yöntem ile küçültmek mümkündür, buradaki fazla  etler kesilmez. Artık yaptıracağınız estetik operasyonlarda kanama, şişlik, morluk  bu sayede olmaz. Oysa eskiden estetik operasyon olmak demek, gözaltında morlukların oluşması demekti. Aynı şekilde kanamalar, şişlikler de görülmekteydi. Şimdi bunların hepsi ortadan kalktı.

-    Teknoloji burun içi ameliyatlarını çok kolaylaştırdı, artık insanlar bu ameliyatlardan korkmuyor. Kullanılan özel silikonlar, tamponlar sayesinde hastaların ameliyat sonraları rahat geçiyor.


Bundan 10 yıl öncesine kadar estetik yapılan burunlarda güzelliğin ön planda olduğuna dikkati çeken uzmanlar artık günümüzde hem güzel, doğal görünen, hem de iyi nefes alabilen burunlar yapmaya özen gösterdiklerini söylüyor. Ancak burun estetiğinde güzel görünüm sağlama ve iyi nefes fonksiyonlarının aynı ameliyat seansında yapılmasının önemine değinen  uzmanlar konu hakkında şunları belirtmektedirler; Deviasyon ameliyatını ve estetiği aynı seansta yapılmasının sebebi, burun içinden çıkan parçaları içeride destekleyici unsur olarak kullanmaktadırlar. Deviasyon sorunu olan kişi altı ay sonra estetik isterse, kulak ve kaburgadan kıkırdak alıp greftv olarak hasta için kullanılır. Ancak bu yöntemin bazı zorlukları var. O sebeple  bir ameliyatta her iki işlemi tamamlamak daha uygundur.

Burun Estetiği Sonrası 3-6 Ay 


 Estetikten sonra burnunuza iyi bakmanız gerekmektedir. Estetik operasyondan sonra hastaların burunlarına özen gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar estetiğin ardından dikkat edilecek konuları şöyle sıralıyor:

-    Ameliyattan bir ay sonra güneş gözlüğünü serbest bırakılabilmektedir. Bu süre içinde operasyon geçiren hastanın güneşe çıkmaması, güneşlenmemesi, solaryuma girmemesi sağlığı açsından daha önemlidir.

-    Havuza, denize bir ay içinde girilebilir.

-    Ameliyattan sonraki ilk 1-2 ay için gözlük ve lens önerilmemekle beraber bunu  sebebinin  lens yüzünden enfeksiyon oluşmasıdır.

-    İlk iki hafta yüze su değdirmemek gerekir. Tazyikli suyun altında yüze ve burna su değmemesi lazımdır.

-    Çok fazla gülmek, burun hareketi yapmak uygun olmayabilir.

-    Burun estetiğinden sonra şişlik, morluk olmuyor, olsa da hafif oluyor, 3-5 gün içinde bu durum kaybolmaktadır.

-    Kişinin başını yukarıda tutarak yatması gerekiyor, aşağıda yatılırsa ödem oluşuyor.

-    Tatile gidildiyse bir ay kadar bir süre havuza ve denize  girmemek gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder