26 Mayıs 2017 Cuma

Bulgur yiyerek zayıflayın


Bulgur Yiyerek Zayıflayın

Bulgur tüketerek hem çeşitli hastalıklardan korunabilir hem de kilo verebilirsiniz

Uzmanlar yapılan araştırmaların bulgur yiyerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebileceğini söylüyor.

Editörlerimiz sizin için bir beslenme uzmanından bu konuda detaylı bilgi edindi. Uzmanlar daha önce yapılan birçok çalışmada bulgurun kolon kanserine iyi geldiği, hamilelik döneminde alınan bulgurun bebeklerin beyin gelişimini desteklediğinin altını çiziyor. Bulgurun fonksiyonel bir gıda olduğunu, fonksiyonel gıdaların en önemli özelliklerinden birinin insanın fiziksel aktivitesini yükseltmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri karşılaması olduğunu ifade eden uzmanlar, şu bilgileri ekledi: “Bulgurdaki yüksek amiloz miktarı, dayanıklı nişasta ve posa miktarı ile düşük glisemik indeksi, insanda uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Yapılan araştırmalar, bulgur yiyerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebileceğini bize gösteriyor.

Bulgurun Faydaları

2004′te Türkiye’ye bulguru araştırmak için gelen Avustralyalı araştırmacılar 2003 yılında Avustralya’da yaptığı araştırmaya göre, bulgur çok önemli bir diyet maddesi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, bulgur pirinçle kıyaslandığı zaman daha yüksek seviyede tokluk hissi veriyor.” Doç. Dr. Bayram, yapılan araştırmada yaşları 18 ile 50 arasında değişen bir denek grubu kullanıldığını ve deneklere öğünlerinde pirinç ve bulgurdan oluşan yemekler verildiğini kaydetti. Çalışmada bulgurun açlığı 1,1.5 saat civarında geciktirdiğinin tespit edildiğini, ayrıca deneylerde içinde pirinç olan yemeklerden yiyen bir erkek deneğin 1022 kcal(insan vücudunun kullandığı enerji), bulgurla ise 909 kcal aldığının tespit edildiğini bildiren uzmanımız, şunları kaydetti:

Son Yüzyılın En Önemli Gıdası

“Çalışma kapsamında kadın denekler pirinçle 755, bulgurla ise ortalama 550 kcal'lik bir enerji alındığı bulundu.
Bu bulgular, bulgurun halkın zannettiği gibi kilo yapan bir madde olmadığını aksine diyetlerde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacını karşılayarak düzenli kilo verilmesini sağladığını kanıtlar nitelikte. Ayrıca uzmanlar , bulgurun son yüzyılın en önemli gıda maddesi durumuna gelmeye başladığını, bu nedenle bulgur üzerindeki çalışma ve araştırmaların arttığını aktardı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder