26 Mayıs 2017 Cuma

Bulgur Yiyerek Zayıflayın


Bulgur ülkemizde son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bulgur pilavı pirincin aksine kompleks karbonhidrat barındırmaktadır ve kompleks karbonhidratlar da enerji yavaş açığa çıkarak yağ birikimini engeller. Bu makalemizde bulgurun faydalarının yanında zayıflamada ne gibi etkileri olacağı hakkında bilgiler verilecektir. ufak bir değişikle fazla kilolardan kurtulmak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

Bulgur

Bulgur Yiyerek Zayıflayın
Bulgur  , kurutulmuş ve öğütülmüş ve servis yapılabilmesi için sadece az pişirmeye ihtiyaç duyan bir  tam buğdaydır. Bulgur ayrıca uzun bir raf ömrüne sahiptir, bu nedenle uzun bir süre saklanabilir. Kuru yemişlere benzeyen hoş bir lezzete sahip olan bulgur, aynı zamanda pirinç yerine de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bulgur daha az kalori ve yüksek besin içeriği ile, bulgur buğdayını pirinç yerine diyetinize dahil etmenin daha sağlıklı olduğu kesindir. 

Bulgur Pilavı ile Kilo Verme 


Kilo kaybını teşvik etmek için diyetinizi değiştirmeye çalışıyorsanız, bulgur pilavı yemeniz gereken besinlerden biridir. Bir fincan pişmiş bulgur, 160 kalori içermez. Düşük kalorili içeriğinin yanı sıra, bulgur lif bakımından zengindir. Diyet lifi, vücuda birçok sağlık yararı sağlar. Örneğin, bir yemekten sonra size tokluk hissi ve tatmin hissi verir. Bu yüzden kilo vermeye çalışıyorsanız, bulgurunuzu pilav yerine ikram olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra kendinizi tam olarak tok hissedeceksiniz ve açlıklarınızla ilgili acılarınızı gidermek için aperatifler tüketmeniz gerekmeyecektir.

Diyet lifi sadece kilo kaybında yardımcı değildir. Bulgurda bulunan lif de bağırsak hareketlerinizi geliştirebilir. Kabızlık ya da İrritabl Bağırsak Sendromu muzdarip varsa daha fazla bulgur pilavı yemek isteyebilirsiniz. Elyaf, dışkının yumuşaklığını ve büyüklüğünü verir ve geçişini kolaylaştırır. Diyet lifi aynı zamanda kolonunuzun sağlığınızı korumasına yardımcı olur, böylece sizi kolon kanserinden korur.

Bulgur Sağlık için Faydaları 


Muhtemelen bildiğiniz gibi, protein sağlıklı ve dengeli bir diyetin ayrılmaz bir parçasıdır. Eti diyetinizden en aza indirmeye veya hatta ortadan kaldırmaya çalışıyorsanız, gerektiği kadar protein almama riski vardır. Bunu düzenli olarak bulgur pilavı yiyerek çözebilirsiniz. Bulgur pilavı, iyi bir vejetaryen protein kaynağıdır. Aslında, bir fincan pişmiş bulgur   yaklaşık altı gram protein içerir. Bulgurda bulunan protein de yağsız olarak gelir, eğer kilo vermeye veya kaybetmeye çalışıyorsanız bu harika bir haberdir. Bu yüzden siz vejeteryansanız  veya etten kaçınarak kalp hastalığı riskinizi azaltmak istiyorsanız, diyetinize bulgur buğdayı ekleyerek önerilen miktarda protein almanın harika bir yoludur.

Pirinci bulgur ile değiştirmenin bir başka iyi sebebi ise, bulgurun mevcut en zengin folat veya B9 vitamini kaynaklarından biri olmasıdır. Özellikle hamile iseniz folat gerekli bir besin maddesidir. Folat, fetüsün gelişmesine yardımcı olur ve aynı zamanda gebe kalmayı kolaylaştırabilir. Folat ayrıca kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki homosistein miktarını azaltarak yapar. Homosistein de inme ve osteoporoz sorumlu olduğu bilinmektedir.

Ayrıca bulgur pilavlarınızı sebzeli yaparak daha fazla sağlık yararı elde edebilirsiniz. 

Yazımızla alakalı olarak kilo vermek isteyenler için Yağ Yakıcı Gıdalar yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzının kilo vermenizde yardımcı olacağını unutmayınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder