20 Mayıs 2017 Cumartesi

Böcek ısırmaları için ilk yardım tedavisi nedir?Böcek Isımaları


Editörleriniz olarak sizler için böcek ısırmalarında yapılması gerekenler hakkında bir derleme yaptık.

Böcek Isırığı Nedir


Böcekler dünyanın her kö­şesindeyaşayan canlılardır. Böcek ısı­rıkları ve sokmaları aynı değildir.Yani böcek ısırığı çeşitleri bulunur. Böcek sokma­ları zehirli böceklerin iğneleri aracılığı ile zehirlerini deriye enjekte etmeleri olarak kabaca tarif edilebilir. Ge­nellikle çok ağrılıdır. Böcek ısırıkları ise ze­hirsiz böceklerin tükürükleri ve kan em­mek için salgıladıkları pıhtı önleyici mad­delere karşı alerjik reaksiyon ve bölgesel tahriş oluşmasıdır.
Böcek ısırıkları ve sokmalarının pek çoğu tehlike arz etmez  ve ilkyardım dışında tedavi ge­rektirmez. Örümcek ve akrep sokmalarının çoğu da tehlikesizdir. Bazı insanların bün­yeleri diğerlerine göre daha hassastır ve anaflaktik şok (anafilaksi) denen ve ölümcül olabilen alerjik durum oluşabilir. Bunun dışında bö­cekler, deride birkaç gün kaşıntılı benekler olarak kalan bir ya da daha fazla ısırığa ne­den olurlar. Bu ısırıklar da bazen, özellikle bacaklarda, su toplayan kabarcıklara neden olabilir.
Böcek ısırıklarının çoğu, vücudun böcekle­rin ulaşabildikleri açık yerlerinde oluşur. Bazen vücutta, böceğin giysilerin altından girdiği yerlerde birden fazla ısırık olabilir. Bazen ısırılan kişide böcek ısırığına karşı alerjik bir reaksiyon gözlenebilir.

Bu durum­da ısırılan kişi de, böceğin ısırdığı yer­den uzakta, böcek ısırığına benzeyen leke­ler görebiliriz. Örneğin, bacaktaki bir böcek ısırığı vücutta ya da kollarda lekeler oluşmasına neden olabilir. Bu zamanla geçer, ancak kurbanın aynı böcek tarafından tek­rar ısırılması halinde tekrarlayabilir.

Böcek Isırığına Alınacak Tedbirler  • İğne, sokulan yerde kalmışsa, bunun yavaşça ve dikkatle dışa­rı çekilmesi şarttır. İğnenin alınırken kırılmama­sı önem arz eder.
  • Eğer bir kişinin bir ısırmaya karşı alerjik olduğu bilinmekteyse ve ısırma kol veya bacakta olmuşsa, ışınlan yerin üst kıs­mına sıkı bir sargı (turnike) yerleştirilmesi iyi olur. Böylece zehir vücuda daha yavaş yayılacaktır. Sıkı sargı yirmi dakika yerinde kaldıktan sonra bunu çözün, on dakika sonra yeniden koyun ve bu usûle birkaç kez devam edin.
  • Fazla şişkinlik meydana gelirse doktora başvurulması gerekir. Doktor bu hallerde antiallerjik ilâçlar verecek veya ısırmanın tesirlerini izale etmek için başka metotlara başvuracaktır.
  • Işınlan veya sokulan yerin kaşınmaması önemlidir; çünkü ka­şınma ikinci bir enfeksiyona neden olabilecek ve zehirin daha büyük ölçüde yayılmasına yol açacaktır.


Böcek ısırmaları yazımız burada bitiyor. Umarız faydalı bilgileri size ulaştırmışızdır. Sağlıklı günler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder