28 Mayıs 2017 Pazar

Böbrek Taşı Ne Zaman Müdahale Gerektirir?


Böbrek TaşıDünya genelinde yaşanma sıklığı oldukça yüksek olan bu problemle karşılaşırsanız ne yapmalısınız?

Gelişen modern cerrahi  ve görüntüleme yöntemleriyle böbrek taşı ameliyatları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda  artık daha güvenli ve etkin bir şekilde uygulanabiliyor.Böbrek Taşı Ne Zaman Müdahale Gerektirir


Böbrek taşları özellikle ülkemizde sık karşılaşılan bir hastalıktır. Dünya genelinde bir insanın hayatı boyunca böbrek taşı oluşturma olasılığı yüzde 12 olarak belirlenmiştir.  Ülkemizde bu oranın daha yüksek olduğu ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 30’lara çıktığı saptanmıştır. Bu bölgedeki genetik faktörler, yöresel gıdalar, sıvı tüketiminin az olması ve yüksek hava sıcaklığı hastalığın sık görülmesinin ana nedenleri olarak gösteriliyor.

Böbrek taşları tıkanıklık ve iltihaplanmaya yol açarak böbrek hasarına ve kaybına sebep olabiliyor. Bu nedenle erken tanı ve uygun tedavinin çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle altı mm den büyük taşların tedavisinin mutlaka müdahale gerektirdiğini anlatan herhangi bir tıkanıklık ya da ağrıya yol açmasa bile böbreklere verdikleri zarar nedeniyle ciddi ve potansiyel bir risk olduğuna dikkat çekerek şunları aktardı;

“Taş hastalığı genellikle böbreklerin olduğu yerde şiddetli ağrıyla kendini belli eder. Kimi hastalarda korkunç ağrılar yaşanırken, kimi vakalarda ağrı her zaman şiddetli seyretmeyebilir. Ayrıca idrarda yanma, bulantı ve kusma da taş hastalığının belirtilerindendir.”

PERKÜTAN TAŞ CERRAHİSİYLE İYİLEŞME SÜRESİ KISALIYOR


Böbrekte meydana gelmiş 2 santimetreden büyük taşlar için ciltte açılan küçük bir delikten endoskop sokularak yapılan perkütan taş cerrahisi tercih ediliyor. Uzmanımız, bu yöntemle açık ameliyata göre taşların daha iyi temizlendiğini ve iyileşme sürecinin daha kısa olduğunu belirtiyor.  Teknolojik olarak kullanılan aletlerin incelmesi ile birlikte çocuklarda da uygulanabilen bu yöntem öncesinde ve sonrasında hastanın günlük yaşantısını sınırlayan herhangi bir kural bulunmuyor. Ameliyatı sonrasında bir hafta kadar hastanın fiziksel zorlanma gerektiren spor, ağır taşıma gibi hareketlerden kaçınması gerekiyor.

Böbrek taşlarından kurtulmanın bir diğer yolu ise idrar deliğinden ince ve uzun optik cihazlarla girilerek uygulanan üretereskopi ameliyatları. Böbrekten idrar kesesine uzanan ve üreter ismi verilen borudaki taşların, tümörlerin ve darlıkların ameliyatında kullanılan bu yöntem bazı böbrek taşlarının tedavisinde de alternatif tedavi olarak tercih ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder