22 Mayıs 2017 Pazartesi

Bitkisel Yağlar ve Faydaları

Bitkisel Yağlar ve Faydaları


sağlıkiçin.org olarak sizler için bitkisel yağlar ve faydaları hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar diliyoruz.

Bitkisel Yağ Nedir


Bitkilerden değişik yöntemler kullanılarak elde edilen yağlar bitkisel yağlar olarak geçmektedir. Bitkilerin tohum ya da yemişlerinden sağlanan ve genellikle karışık gliseritlerden oluşan yağlardır. Mide üzerinde yumuşatıcı ve irkilti giderici etkileri olan ve daha çok ishal yapıcı olarak kullanılan zeytinyağı, pamuk tohumu yağı, mısır yağı, fıstık yağı, badem yağı gibi bitkilerden elde edilen bir çok yağ çeşiti vardır ve bu yağlar bacak bakımından el bakımına , cilt bakımında yüz bakımına kadar bir çok yerde kullanılmaktadır.Bitkisel Yağlar Ve Faydaları


Hint yağı Maskesi


Yarım çay fincanı hint yağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlayın. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip saçlarınızı yıkayın.

Bu tedavi, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi gelir. Saçlarınızdaki keratini korur ve saçlarınızında antitoksidan görevi görerek zararlı toksinlere karşı koruma sağlar.

Aslanyağı (leontopidium alpinium) Bitkisi


Bileşikgiller familyasından; Alp dağlarının yüksek tepelerindeki kireçli topraklarda yetişen bir bitkidir. Çiçekleri yıldız şeklindedir. Ağustos ayında toplanıp kurutulur. Çocuklarda sindirim sistemini düzenler ve ishali kesmede yardımcı olur.

Doğal Ketentohumu Yağı


Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplarında etkin olarak kullanılır. Zihin açıcıdır. Bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilmesi bünyeyi rahatlatır ve sindirimi yollarını temizler.

İğde yağının faydaları


İçindekiler : Organik asitler (malik asit), vitaminler (B grubu,E ve C) ve flavon glikozitlerini içerir.

Faydaları : Taşıdığı yüksek oranda C vitamini nedeniyle grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu bir antitoksidandır. Antiseptik etkileri vardır. Vücuda kuvvet verir, ağız yaralarını tedavi eder.
Kullanım Şekli : Günde 2 defa bir çay bardağı suya 2-3 damla katılarak içilir.

Doğal Fındık Yağı


Yıpranmış ve kuru ciltler de kullanılır. Sık ve fazla kilo alıp verme sebebi ile ciltte oluşan çatlaklar için de etkili bir doğal iyileştiricidir. Vücudun bu bölgelerine masaj yapılarak uygulanır.Selülit ’e karşı ve doğum sonrası karın bölgesine oluşan çatlak görünümlerinin azaltılması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda varis ve saç kıran hastalığı için de faydalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder