20 Mayıs 2017 Cumartesi

Bir zehirli örümcek ısırmasında başvurulacak ilk yardım metotları nedir?Zehirli Örümcek


Editörlerimiz sizler için zehirli örümcek hakkında yazı hazırladık.

 Örümcek Nedir
Örümcek, Eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler (Arachnida) sınıfında incelenen örümcekler (Araneae) takımından türlerine verilen genel addır. Hemen hemen dünyanın her tarafında bulunurlar. 2012 rakamlarına göre 112 familyada ve 3879 cinste toplanan 43.244 türü sadece biz biliyoruz. Baş ve göğüs kaynaşmıştır.
Türkiye'de ise bir kaç zehirli örümcek türü olmasının yanında en bilinen zehirli beyaz örümcek Türkiye'de bulunmaz. Ayrıca en sık rastlanılan konulardan biri de örümcek türlerinin nasıl ayırt edileceği üzerinedir fakat neredeyse coğrafyadan coğrafyaya farklılık göstermese ayırt edilmesi imkansızdır.

Karın, göğüse ince bir bel (pedisel) ile bağlanmıştır. Aynı büyüklükte başka bir canlının beli bu kadar ince değildir. İçinden sindirim borusu, kan damarları nefes boruları ve sinir sistemi geçer. Örümceklerin boyları, birkaç cm'den 35 cm'ye kadar farklılık gösterir.

Ağızlarının önünde iki zehir çengeli (keliser) ve iki his ayağı (pedipalp) bulunur. Göğüslerinde ise, gelişmiş dört çift yürüme bacağı yer alır. Uçları, tarak gibi dişli iki çengelle sonlanır. Örümcek bunların sayesinde ağ üzerinde rahatça yer değiştirir.

Bir kısmı ileriye, geriye ve yanlara doğru yürüyebilirler. Çoğunun başında 3 veya 4 çift osel (basit) göz bulunur. Gözlerin dizilişi, sınıflandırmada önemli bir özelliktir. Yuvarlak olan karın kısmı yumuşak ve esnek olup, alt kısmında solunum delikleri, ipek bezleri, anüs ve cinsiyet organları bulunur.
Örümcekler, dünyanın birçok ekosistemine adapte olmuş, böylece çok farklı ekosistemlerde yaşayan bir grup halindedir. Örümceklere Everest tepelerinden kanyonların derin çukurlarına, akarsu veya göl içlerine kadar değişik yaşam ortamlarında rastlamak abes değildir. Bütün örümcekler karnivordur. Bazıları serbest dolaşıp avlandıkları halde diğer bazıları örmüş oldukları ağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdürürler.

Zehirli Örümcek Isırmasında Tedavi


Aynen yılan ısırması gibi tedavi edilmelidir. Isırılan yere haç biçiminde bir kesit yapılmalı ve buradan zehir emilerek alınmalıdır.
Isırılan yerin daha üst seviyesine sıkı bir bandaj (turnike) konmalı ve bu sıkılma geriye dönüş kan akımına engel olabilecek ölçüde olmalıdır. Nabız atışı devam edebilmelidir.
Zehirli örümcek ısırmasına iyi gelen ilaçlar bulunur , vakit kaybetmeden hastanın doktora götürülmesi veya doktor getirilmesi gereklidir.
Isırılan kişi fizikî hareketler yapmaktan kaçınmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder