23 Mayıs 2017 Salı

Bebeğinizin Aktivitelerini İyi Takip Edin


Bebeğinizi Takip EdinBebeklerin bakımından tutunda sağlığına kadar takip edilmesi gerekmektedir. Bu durumlar yürümesindeki gecikmeyi engelleme  , konuşmaya başlamasından ve bebeklik döneminde geçireceği hastalıklardan korunmayı sağlayacaktır.Bebeklerin ortalama yürüme yaşı 12 ay, yani bir yaş olduğunu belirtiliyor. Uzmanlar, bu süreçte yürümeyen bebeklerin belki genetik faktörlere bağlı olarak 9 aylıkken de yürüyebileceği gibi 15 aylığa kadar  da yürümesinin gecikebileceğini dile getirmektedirler. Ancak 15 aylık süreyi aşması durumunda ise anne ve babaların çocuklarının yürümemesi ile ilgili nedenleri  araştırmalarının yararlı olacağına dikkat çekiyor.Bebek Aktiviteleri


Uzmanlar bebeklerin birçok aktivitelerinin anne ve baba tarafından yakın takibinin önemli olduğuna işaret etmektedirler. Bu aktiviteleri zamanında yerine getirmeyen bebeklerle ilgili dikkatli olunmasını ve sebebinin mutlaka araştırılması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Ayrıca uzmanlar bebeklerdeki yürüme aktivitesinin de zamanını geçmesinin sıkıntıların habercisi olacağına işaret ederek, "Ülkemizde yürüme gecikmesinin en önemli sebebi 'doğuştan kalça çıkığıdır' ve bunun tespit edilmesi gerektiğini  belirtmektedirler. Bu sebeple önce bu araştırılmalıdır. Ancak 15 ay doğuştan kalça çıkığı tedavisi için gecikmiş bir yaştır ve bu yaştan sonra ancak cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Oysa kalça çıkığı erken teşhis edilirse tedavisi çok daha basittir. Özellikle ailede kalça çıkığı olan biri varsa çocuklar mutlaka bu yönde kontrolden geçirilmelidir.  Ayrıca bebekler bir çok hastalığı açık durumdadırlar ve düzenli  bir şekilde doktor tarafından kontrol edilmelidirler. Diğer yadan bebeklerin aşılarının tam olarak olması ayrıca evde bebek bakımında bebekten kimyasal içerikli maddeler ve küçük yutabileceği cisimler uzak tutulmalıdır.

Bebeklerde Yürümenin Gecikmesi


Diğer yandan uzmanlar yürüme gecikmesinde Türkiye'de en çok görülen ikinci etkenin ise beyin ve sinir sistemiyle ilgili faktörler olduğunu açıkladı. Bunların da bir kısmı enzimler ve hormonlarla ilgili olup, geç kalındığı takdirde beyni etkileyerek zeka geriliği ve dolayısıyla yürüme gecikmesine sebep olmaktadırBunlardan en önemlileri hipotroidi (troid bezinin yeterli çalışmaması) ve fenilketonüridir (kalıtımsal görülen metabolik bir hastalık). Sağlık Bakanlığı bu iki hastalığın erken teşhisi için bir program yürütmektedir. Bu programa uyulduğu takdirde bebek 2 -3 günlükken topuktan alınan 2 damla kan ile bu hastalıkların erken teşhisi sağlanmakta erken tedavi ile de zeka geriliğine (dolayısıyla yürümede gecikmeye de ) neden olabilecek durumlar  engellenebilmektedir. Bunların yanında birtakım kalıtsal metabolik hastalıklarda beyin gelişimini etkileyerek yürüme gecikmesine sebep olabilir.
Ayrıca uzmanlar özellikle bebeklerde yürümenin gecikmesinin sebeplerinden birisinin ise beyinde yapısal olarak meydana gelen bozukluklar olabileceğini dile getiriyorlar. Beyni etkileyen bazı faktörler ve beyinde birtakım yapısal bozukluklarda yürüme gecikmesine sebep olabilmektedir. Bunların içinde en önemlisi çocuğun doğarken oksijensiz kalmasıdır (asfiksi). Bunu önlemek için mümkün olduğu kadar tüm doğumlar bir sağlık kuruluşunda ve doktor kontrolünde yapılmalıdır. Ayrıca daha az olmak üzere bazı kemik hastalıkları ve bazı adale hastalıkları da yürüme gecikmesine neden olabilmektedir. Tüm bunların erken dönemde tespiti için şüphelenilen en erken dönemde çocuk doktora götürülmeli ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder