22 Mayıs 2017 Pazartesi

Baş Ağrısı için Tedavi Önerileri

Baş Ağrısı için Tedavi Önerileri


Uzmanlar, baş ağrılarının genellikle geçici olduğunu ve evde uygulanabilecek bazı tedavilere geçirilebileceğini belirtmektedirler. Diğer yandan eğer migren gibi sistematik ağrılarınız varsa ilaçlarla beraber aşağıdaki bitkisel önerileri kullanmanız yerinde olacaktır.

Günümüzün yoğun iş ve yaşam temposunda  stres durumları ile beraber başağrısı sorunu başlıyor. Trafik sıkışıklığı, ödeme günleri, tartışmalar, çalışanlarını sık sık fırçalayan patronlar ve hatta iyi haberler bile baş ağrısına yol açabiliyor. Eve geldiğinizde başınızı sıcak su ile yıkamanız veya soğuk kompres uygulamanız strese dayalı baş ağrısı bir nebze de olsa hafifletebilir.Diğer yandan  fiziksel ve ruhsal strese verdiği baş ağrısının bir cevap olduğunu söyleyen uzmanlar, bu stresin başınızdaki ve boynunuzdaki kasları ile kan damarlarınızı da daralttığını ve daha sonra genişleterek migren ya da damarsal baş ağrılarına yol açtığını açıklıyorlar. Bir de sinüsleriniz tıkanırsa ya da iltihaplanırsa bu durumda da ağır bir baş ağrısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda aşağıdaki önerileri evde uygulayabilir ve bir doktora danışabilirsiniz.


Baş Ağrısını Doğal Yollarla Geçirme

Kekik ve biberiye yağı


Baş ağrısını hafifletmek için şakaklarınızın üzerine ve alnınıza birkaç damla kekik ya da biberiye yağı sürün. Sonra birkaç dakika sessizce oturun. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar kekik ve biberiye yağının karvakrol isimli bir madde içerdiğini belirlediler. Bu madde ibuprofen gibi Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlara (Steroid dışı yangı önleyici ilaçlar) benzeyen COX 2 inhibitörleri gibi çalışarak baş ağrılarına iyi geldiği tespit edildi.

Zencefil kökü


Zencefil prostaglandin sentezini engelleyerek migrene karşı başarılı oluyor. Zencefil migrenle birlikte eşlik eden bulantıyı durumlarına karşı oldukça etkili. 2 bardak suyun içine 3 çeyrek parça zencefil kökünü atarak ağır ateşte 30 dakika kaynatın.

Sarı papatya çayı


Yoğun bir iş gününde kısa bir ara baş ağrısına yol açan gerginliğinizin biraz yatışmasına yardım edecektir. Bu sırada içeceğiniz bir bardak sarı papatya çayı sizi gevşeterek ağrılarınıza da yardımcı olacaktır.Bir fincan kaynamış suya bir poşet sarı papatya çayı ekleyin ve yaklaşık 10 dakika demlendirin. İsterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Nane ve lavanta yağı


Ayak banyosunun baş ağrısı için güçlü bir tedavi olabileceği belirtiliyor. Sıcak su kanı ayaklarınıza doğru çeker ve başınızdaki kan damarları üzerindeki baskıyı gevşetir. Bu suya birkaç damla nane ya da lavanta yağı eklerseniz, bu güzel koku da sizi hem rahatlatacak hem gevşetecektir.

Magnezyum


Araştırmacılar, migreni olanların bu gerekli minerali evde bulundurmalarını öneriyorlar. Ataklar sırasında migren hastalarının beyninde daha az miktarda magnezyum bulunduğunu söyleyen araştırmacılar, bu kişilerde aynı zamanda genel bir magnezyum eksikliği de olduğunu kaydettiler. Yapılan bir araştırma, magnezyum takviyesinin baş ağrısını karşı iyi geldiği yönünde. Uzmanlar, günde 400 miligram magnezyum alınmasını öneriyorlar. Fakat, magnezyumun bazı kişilerde ishale yol açtığını da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

B2 vitamini


Bir çalışmada “riboflavin” olarak bilinen B2 vitamininden 3 ay boyunca günde 400 miligram alan katılımcıların yüzde 59′unun migren ağrılarında yaklaşık yüzde 50 civarında azalma olduğu belirlendi.

Lapaza çiçeği özü


Bu bitkisel ilaç, migren için oldukça etkilidir. Lapaza çiçeği özünü içeren bir ilaç üzerinde yapılan en az 3 araştırma, bu bitkinin migren ataklarını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Uzmanlar, ilk bir ay boyunca günde 2 kez 75 miligram ve daha sonra ise 50 miligram alınması gerektiğini açıkladılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder