20 Mayıs 2017 Cumartesi

Bal Zehirlenmesi Nedir?


Bal Zehirlenmesi


Bal insanlar için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Tabi 5 kilosu 100 lira olan televizyon işi sahte ballardan söz etmiyoruz. Doğal bal insanlara yararlıdır ama bazen de zarar verebiliyor işte bizde blog editörleri olarak sizler için bal zehirlenmesi hakkında yazı derledik.

Bal Nedir
Bal arılarından oluşan bir kolonide bir ana arı, on binlerce işçi arı ve yüzlerce erkek arı vardır. Bir kovan içinde yaşayan bir koloni tüm faaliyetlerini, kovan içerisinde kendi vücudundan salgıladığı bal mumu ile oluşturduğu peteklerde devam ettirir.

Bal, arıların çiçeklerden topladığı nektarın kendi vücutlarından salgıladıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesine dönüştürülmesi ile meydana gelir.

Arılar kursaklarını bir kez doldurmak için çiçekleri yaklaşık 1500 defa, 1 gr. bal üretmek için ise yaklaşık 180.000 kere ziyaret eder. Bir arı yarım gram bal ile 1 kilometre hareket edebilir. Bir kovandan 1 kg bal alabilmek için arı kolonisinin dünyanın çevresini 6 kez dolaşması ve bu sürede 8 kg bal tüketmesi gerekir.

Filizlenmiş patates ile arıların bazı yabani çiçeklerinin nektarlarından ürettikleri balın ciddi sonuçlar doğurabilecek zehirlenmelere yol açabileceği ortaya kondu.

Bal Zehirlenmelerine Dikkat


Ürünlerin tarlada üretiminde, nakliye, muhafaza, pazarlanması ve tüketilmesi aşamasında çeşitli etkenlere bağlı olarak zararlı hal alabilir , gıda zehirlenmelerinin dünyada önemli sorun olarak dikkati çektiğini biliyoruz.

Gıda zehirlenmelerinin birçok sebepten dolayı gerçekleşir, bakteri, virüs, küflerin bulaşması, bazı kimyasal maddelerin yoğunluğu gibi etkenlerin zehirlenmelere yol açabildiğini biliyoruz.

Bazı gıdaların bileşiminde bulunan kimyasalların öldürücü etkiye sahip olabildiğini biliyoruz ve  bazı bal ve mantar türleri, baklanın taneleri ve çiçekleri ile yeşillenmiş ve filizlenmiş patatesler zehirlenmelere yol açabiliyor.

Karadeniz bölgesinde rastlanan zehirli bal, arıların bazı yabani bitki çiçeklerinin nektarından ürettikleri üründür. Bu tip ballar halk arasında acı bal ya da deli bal olarak adlandırılıyor.

Bal Zehirlenmesinin Belirtileri


Acı balın 50-100 gram kadarı yetişkin insanları zehirlemek için yeterli olmaktadır. Zehirlenmede şu belirtiler görülmekte:


  • karın ağrısı,
  • bulantı,
  • kusma,
  • ishal,
  • baş dönmesi,
  • göz kararması,
  • ağız ve deride yanma,
  • fazla terleme ve düzensiz kalp atışı,
  • ağız çevresinde ve kollarda duyarsızlık gibi belirtiler görülür.

Bal Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır


Nadir de olsa bal zehirlenmesi sonucu ölümler yaşanabiliyor. Başka bir bilgi olarak en çok bal zehirlenmesinin Türkiyede görüldüğünü irdelemekte fayda var. Bal zehirlenmelerinde hastayı direkt tıbbi bir merkeze götürünüz. Kendi başınıza yapacağınız bir tedavi bulunmamaktadır.  Dünyada en fazla bal zehirlenmelerinin Türkiye’de olduğu bilinir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder