24 Mayıs 2017 Çarşamba

Baharatlar ve Aromalar


Baharatlar ve AromalarHiç kimse kırmızı acı biberiyle, zerdeçalla ve 7 baharıyla (kırmızıbiber, kuru portakal kabuğu, tohum, su yosunu nori, su­sam tohumu ve aynı zamanda şişimi karışımı) ya da daşi (ka­zınmış palamut parçalan, konbu ve mantarların kaynamasıyla oluşan karışım) ile Okinawa’dan daha zengin bir mutfak hayal edemez. Bu baharatla bir çok sağlıksal soruna özellikle soğuk algınlığına , sindirime, kilo vermeye yaramaktadır.


Baharatlar ve YararlarıKardomom


Bağırsaklar ve solunum için çok yararlıdır. Tohumları doğrudan çiğnenebilir ayrıca tatlılarda kullanılır. Sindirim sistemini düzenlediği için kilo vermeye de yardımcı olur.

Kimyon


İştah açıcıdır, sindirimi  merkezini düzenler ve dengeler. Yemeklerde özellikle kızartmalarda sıkça kullanılır ve lezzet katar.

Kırmızı Biber


Çok güçlü bir biberdir, adını kuzey Amerika’dan alan çok acı bir biberdir, (dolgun biberler ufala­nır), ama bu baharat çok acı bulunur, ye­meklerin içerisinde özellikle Okina-wa’da sebze, balık ve hamur iş­lerinde kullanılır.

Zencefil


Üstün özellikleriyle dikkati çeker. Tadı damağa uygun değil­dir, ama güçlü özellikleri sayesinde sağlık açısından son derece yararlıdır.Zencefil sindi­rime yardımcı olur ve mide bulantısıyla üstün bir güçle savaşır, hamile kadınları sakinleştirir. Kanı sıvılaştırır, enfarktüs ve be­yin rahatsızlıklarına yol açan pıhtılaşmadan korur. Basitçe kan dolaşımını kolaylaştırır. Kirazla birlikte romatizmayla savaşır. Ayrıca solunum yollarını korur ve bronşite karşı oldukça etkilidir. Kış aylarında çayı yapılırsa soğuk algınlığına karşı etkili koruma sağlar. Ayrıca içerisine limon konulabilir ve C vitamini sağlanabilir.

Hardal


Sadece bifteğin üzerinde sarımtırak rengiyle düşünmeyin. Dijon hardalı olarak bulmak zorunda değilsiniz. Hardal, her yerde küçük bilyeler halinde sunulan bir baharattır. İdrar sökücü  ve bağırsakları temizleyici bir baharattır.Bu özelliği ile hem mide sağlığını hem böbrek sağlığını dolaylı olarak korumaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder