21 Mayıs 2017 Pazar

Badem Yağının Faydaları

Badem Yağının Faydaları

Pembe ve beyaz renklerde çiçekler açan Badem Ağacının meyvesi, olgunlaştıktan sonra sert bir kabukla kaplanır. Acıbadem ve Tatlı badem olmak üzere iki çeşiti vardır. Bademin, diğer kabuklu yemişler gibi, besin değerleri son derece yüksektir. İçerisinde bol miktarda E Vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor bulunmaktadır. Badem işlemden geçirilerek yağı elde edilir ve bu yağ sağlık açısından oldukça faydalıdır.


Bademin Faydaları

Badem yağı hem vücuda hem vücudun bölümlerine : göz, cilt, saç yararlıdır. Yüksek kalori değeriyle sağlıklı kilo almaya yardımcı olur. Baş ve böbrek ağrılarını hafifletir. Soğuk algınlığı ve bronşite iyi gelir.Badem Yağı, bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Badem Yağı kabızlığı giderir. Acıbadem Yağı böbrekleri temizler, böbrek iltihabını gidermeye ve böbrek kumunu dökmeye yardımcı olur. Basur olan yere sürülürse ağrı ve yanmaları giderir. Egzama kaşıntılarını azaltır. Tatlı Badem Yağı en eski bakım ürünlerinden biridir. Hassas ve kuru ciltlere sürülürse cildi besler ve pürüzleri giderir.

Badem ve Badem Yağı Nasıl Kullanılır: 

Badem taze olarak yenebileceği gibi olgunlaştıktan sonra çekirdeği de yenebilir. Badem, yemeklere ve tatlılara ayrı bir lezzet katmanın yanında besin değerlerini de arttırır. Badem yağı cildi beslemesinin ve nem dengesini sağlanmasının yanı sıra cildi genç görünmesine ve yüzdeki kırışıklıkları gidermede oldukça etkilidir. Özellikle hamilelerin cilt çatlaklarının oluşumunu ve iz bırakmasını önlemek için kullanılır.

Badem yağı cilt ve saç bakımında çok faydalı bir yağdır, üretimi bol olduğu için fiyatı diğer bitkisel yağlara oranla daha uygundur. Saçlarınızın sağlığı için badem yağından yararlanabilirsiniz. Ayrıca cildiniz için de biçilmiş kaftandır. Badem yağı kişisel bakım amaçlı kullanıldığı gibi, ayakkabı bakımında kullanılabilir, deri ayakkabılara iyi bakım yapar, ayrıca badem yağı tef darbuka davul gibi ritim enstrümanları ve ney bakımında kullanılır.

Badem yağı faydaları:


Badem yağı kuru ciltler için en büyük doğal ilaçtır. Badem yağı cildi yumuşak tutmayı sağlar. Badem yağı ince ve duyarlı ciltler için çok yararlıdır. Tatlı badem yağı, tarih boyunca güzellik için kullanılmıştır.Badem yağı bu etkileri ileoldukça popülerdir ve çokça kullanılmaktadır.

Bademyağı yüzde oluşan lekeler için, siyah noktalardan tarafından gözenekleri genişleyen, kuru, ihmal edilmiş ve pullanmış ciltler için çok yararlıdır. Bademyağı, E vitamini ve mineraller açısınından zengindir, bu zenginliğinden dolayı hem cildin hem de saçların antitoksidan etkisi ile korur ve besler.

Özellikle soğuk havalarda dış etkenlerden kolayca etkilenen kuru ciltler hava soğudukça cilt daha da kurulaşır. Ciltteki bu etkileri yoketmek için en iyi şey bademyağıdır. Her gece yüzünüze bademyağı sürebilirsiniz.

Bademyağının bunların dışında pratik başka yararları da bulunur. Bir kaç damla bademyağını bir parça pamuk üstüne damlatarak akşamları makyajınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Bademyağı hem makyaj çıkarmak hem de cildi temizlemek için oldukça idealdir.

Badem Yağının Cilde ve Yüze Faydaları


Badem yağı içeriğindeki yoğun E vitamini ve A, B1, B2, B6 vitaminleri sayesinde cildi besler, nemlendirir ve ayni zamanda ciltteki kırışıkların engellemede antiagning etki sağlamaktadır.Badem yağı özellikle bir çok cilt kreminde ve nemlendiricide kullanılmaktadır.

Badem Yağının Yüze Faydaları 


Badem yağını göz çevrenizde oluşan ve kaz ayağı denilen kırışıklıklar ve göz altı morlukları için güvenle kullanabilirsiniz. Badem yağı göze kaçırılmaması gereken bir yağdır ve yüze dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından elde edilir, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Badem yağı kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca badem yağı saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Antioksidan e vitamini yönünden oldukça zengin olan badem yağı bu özelliği ile yaşlılık etkilerinden ve pek çok hastalıktan koruyucudur. Ayrıca badem yağı gebelik dönemi oluşan çatlakların engellemede ve çatlak görünümünü azaltmada etkilidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder