20 Mayıs 2017 Cumartesi

Badem Yağı


Badem Yağının FaydalarıBadem, gülgiller familyasında bulunan bir ağaç türünün, yenebilir bir besindir. Bulunduğu familyanın diğer üyelerinin aksine badem tatlı ve etli bir dış çevre yerine bir örtü ile örtülüdür, içinde ser bir kabul ve kabuğun içinde yenilebilen çekirdek kısmı vardır.

Badem ağacı güneybatı Asya’ya özgü, boyu 4-9
metre’ye ulaşabilen, mızraksı yaprakları olan ve5 taç beyaz veya açık pembe yaprakları olan küçük bir ağaç türüdür. Yabani hali ilk olarak Akdeniz bölgelerinde yetişmiştir. Kültüre alınmış şekilde kuzey bölgelerde de yetiştirilebilir.

Badem Yunanistan, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD ana üretim sağyalacılarıdır ve yaklaşık olarak 1,5 milyon ton üretimi bulunmaktadır.

Badem Yağı


Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından elde edilir, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Badem yağı kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzleri yok eder. Ayrıca badem yağı saç besleyici olup, saç dökülmesine karşı etkilidir. Kabızlık giderici özelliği bulunur. Antioksidan e vitamini yönünden oldukça zengin olan badem yağı bu özelliği ile yaşlılık etkilerinden ve pek çok hastalıktan koruyucudur. Bunların yanında badem yağı hamilelik sırasında karın bölgesine uygulandığında, doğum sonrası çatlakların oluşmasını engellediği bilinmektedir. Ney gibi enstrümanların bakımında da başvurulur.

Badem Yağı Özellikleri


Badem yağ olarak acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak ikiye ayrılır. Dünyada en çok kullanılan yağ tatlı badem yağı olarak biliniyor. Tatlı badem yağı, çok önemli bir e vitamini kaynağıdır. Ayrıca Badem yağının yapısında kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum ve çinko barındırır.

Badem yağı kullanımı


Çeşitli kaynaklarda badem yağının Haricen, yumuşatıcı, yara tedavi edici, yanıkları iyileştirici ve saçları gürleştirici olarak kullanılır. Ayrıca badem saça uygulanabilen bir saç bakımı yağdır, saçlarda kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında etkilidir.
Karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.

Kaşları yanan ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi oldukça yararlıdır. Badem yağı haricen uygulandığında, saç, sakal ve bıyıkların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar.
Yağ asit oranları şu şekildedir.  • Oleik % 68
  • Linoleik % 25
  • Palmitik % 4
  • Stearik % 1
  • Linolenik %1
  • Palmitoleik %1Hiç yorum yok:

Yorum Gönder