27 Mayıs 2017 Cumartesi

B5 Vitamini Saç Bakımı


B5 Vitamini Saç BakımıB5 vitamini en çok saç bakımında kullanılması tavsiye edilen bir vitamindir. Saç, sakal, bıyık, kirpik, kaş gibi bölgelerde de kullanılan b5 vitamini kıl köklerine oldukça faydalı bir vitamindir. Saçlarda  kurumaya karşı iyi bir nemlendirici olarak kullanılır. Her vitaminin saçlar üzerinde belirli oranlarda etkisi olmakla birlikte bazı vitaminler daha fazla etkiye sahip. Bu vitaminler arasında A, C, E ve B vitaminlerini sayabiliriz. B5 vitamini saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan vitaminlerdendir. En önemli etkisi saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını ve büyümesini sağlar.


 Saç  Bakımı ve B5 Vitamini


Saçlarınız kuru veya boyalıysa bakımı için b5 vitamini kullanabilirsiniz. Saçınızı oluşturan keratinel tabakada saç boyası ve açıcılar yüzünden hasarlar oluşur b5 vitamini yani d-panthenol bu hasarları minimum düzeye indirir ve saçlarınızı onarır.

Genelde sıvı keratin ve e vitamini ile birlikte karıştırılarak saça uygulanana b5 vitamini aynı zaman da saçlarınızı besler. Özellikle saçtaki yıpranmaya çok iyi gelir. Saç yanması gibi bir sorunla karşı karşıya iseniz sıvı keratin E vitamini ve B5 vitamini üçlüsünü muhakkak kullanın.

Saç Uzatmak için B5 Vitamini


Saç, sakal, bıyık, kaş, kirpik gibi kıl köklerinin daha gürleşmesi ve hızlı uzaması için b5 vitamini kullanabilirsiniz. Daha çok biosulphure (kükürt), keratin, çinko oksit, b3 vitamini e vitamini ile birlikte kullanılması b5 vitaminini daha etkili kılacaktır. Kıl köklerini besleyici, güçlendirici ve daha hızlı uzatıcı etkisi vardır.

Saç Dökülmesine Karşı  B5 Vitamini


Saç dökülmesi gibi durumlarda b5 vitamini saç dökülmesi sebebi eğer genetik/kalıtsal değilse saç dökülmesini engeller. Dökülen saçların oluşturduğu kıl köklerini besleyici etkileri vardır. Kadınlar bepanten kremin tüylenme yaptığını çok konuşurlar bunun neden bu kremin içeriğinde %6 oranında b5 vitamini bulunur bu yüzden b5 vitamininin kıl köklerini besleyici etki gösterdiğini söyleyebiliriz.

 B5 Vitamini İle Saç Bakımı


Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç derinize yapacağınız vitamin ve mineral bakımıyla saç köklerinizin daha güçlenmesini ve sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir sulu çözelti hazırlayacaksınız;

1 yemek kaşığı su
Çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
Çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
Çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
Çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt)

Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam kavanozda  hazırlayıp saç diplerinize sürüyorsunuz. Çözeltinin günlük hazırlanması ve taze bir şekilde kullanılması gerekir.Bu aynı zaman da C vitaminin çabuk bozulabilen yapısından kaynaklı güvenli bir uygulama olacaktır.

B5 vitaminiyle birlikte diğer vitamin ve minerallerle yapacağınız saç uzatma kürü, oldukça çabuk sonuçlar verecektir. Sonuçta saçlarımızı oluşturan kıl kökleri yani foliküllerin daha sağlıklı uzamasını ve daha fazla çalışmasını sağlayan b5 vitamin saç sağlığınızı koruyacaktır Saç uzatma teknikleri denerken bu vitamini es geçmemek gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder