20 Mayıs 2017 Cumartesi

B3 Vitamini İle Saç Bakımı


Saç Bakımında B3 VitaminiB3 vitamini cilt bakımı kadar saç bakımında da başvurulan bir vitamindir. Özellikle saç derisi problemlerinde oldukça etkilidir. Saç bakımında saç yağlanması, seboreik dermatit, sedef gibi problemlerle, saç dökülmesi ve saç uzatmak için yararlanılır.

Suda çözünebilen bir vitamin olan Niyasin, kan damarlarını genişletip, saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin beslenmesinde etkilidir. Niyasin saç uzamasını sağlarken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterolün birikmesini engeller.


Yağlı Saçlar İçin B3 Vitamini


Saç yağlanması sorunu için b3 vitamini saç derisinde yağlanmayı giderici etkisi bulunur. Çinko oksit, kükürt ile beraber kullanıldığında saç yağlanmasını yüksek oranda ortadan kaldırır. 200 ml lavanta suyuna ekleyeceğiniz 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit saç yağlanması sorununuza merhem olacaktır. Bu karışımı duşa girmeden önce 10 dakika önce saç derisineuygulayın. Duştan sonra da bir maşrapa damacana suyuna ekleyeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize uygulayın.

Seboreik Dermatit İçin B3 Vitamini


Seboreik dermatit en çok şikayet edilen saç derisi kronik raatsızlığıdır. Saçlı derisinde kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetlere yol açar.

Sadece çekenin bildiği lanet bir hastalıktır. Seboreik dermatit de B3 vitamini oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. 200 ml lavanta suyuna 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit, 20 ml %25 glikolik asit, 20 ml %20 laktik asit karıştırarak bir solüsyon hazırlıyorsunuz. Bu solüsyonu çalkalayıp bir yemek kaşığı suyu alın, içine bir mercimek tanesi c vitamini (l ascorbic acid) katın. C vitamini her seferde çözünerek kullanılır yoksa bozulur. saç derinize yıkanmadan 10 dakika önce bu karışımı uygulayın. Saç derinizin yenilenmesini ve onarımını sağlayacak bu solüsyondan sonra saçlarınızı yıkayın ve sonra bir maşrapa damacana suyuna ilave edeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç diplerinize uygulayın. Önemli hatırlatma on günde bir de ketoral, fungoral gibi ketokonazol içeren bir şampunla saçlarınızı yıkamayı unutmayın.

Sedefli Saçlar İçin B3 Vitamini


Sedef, süreklilik gösteren bir deri hastalığıdır. Alerjik ya da mikrobik bir hastalık grubunda değildir. Zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemleri olan bir hastalıktır. Sedef, en sık saç derisi, diz, dirseklerde gözlemlenir. Sedef hastalığı saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saçı çevreleyen kalın kabukları sökmeye çalışırken saçlarınız dökülebilir.

Saç derinizde sedef yani "psoriasis" rahatsızlığı varsa b3 vitamini bu konuda oldukça etkili sonuçlar verir. Yapmanız gereken her duştan 15 dakika önce sedefli bölgeye, bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek sürünüz ve 15 dakika sonra yıkayınız.

Saç Dökülmesi İçin B3 Vitamini


Saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunmaktadır. Saç dökülmesi sorunlarında b3 vitamini kullanabilirsiniz. Saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp kullanacaksınız. Bu karışmlardan sulu olanı için 200 ml lavanta suyu, 10 ml keratin, 10 ml argireline, 10 ml b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürün. Ayrı bir kapta 60 ml hint yağı, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml e vitamini, 10 ml a vitaminli yağ, 10 ml c vitaminli yağ karıştırıp sulu çözeltiden sonra üzerine sürünüz. Oldukça besleyici bir vitamin ve protein bakımı yapmış olursunuz.

Saç Uzatma İçin B3 Vitamini


B3 vitamini saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur, saç büyüme hızını arttırarak saçın incelmesini engellenir.

B3 vitamini yani niyasin saç uzatmak için de kullanılabilir. Bir yemek kaşığı suya yarım çay kaşığı b3 vitamini, yarım çay kaşığı b5 vitamini, yarım çay kaşığı kükürt, yarım çay kaşığı c vitamini, yarım çay kaşığı a vitaminli yağ, yarım çay kaşığı çinko oksit, yarım çay kaşığı e vitamini, yarım çay kaşığı hint yağı karışımını saç diplerine sürüp 5 dakika sonra duş almanız yeterli gelir, saçlarınız daha hızlı uzar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder