20 Mayıs 2017 Cumartesi

B3 Vitamini Faydaları


 B3 Vitamini FaydalarıB grubu vitaminleri suda eriyen vitaminler grubundadır. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde mevcut B vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru meyvelerde de bulunmaktadır. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını, hormonların üretilmesini, ağız, cilt, dil dokusunun sağlıklı kalmasını tetikler. Öğrenmeyi, hafızayı güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır. Depo edilemeyen bu vitaminler günlük olarak tüketilmelidir.
B3 Vitamini Faydaları


Vücuda alınan b3 vitamini insan vücudunda niyasine evrilir, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen bu vitamin, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkiler sahip hatta bulunması zorunlu bir vitamindir. Kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için çok hayati bir vitamindir b3 vitamini, ayrıca sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir.

Sinir sistemini düzenleyip, onarmaya ve daha sağlıklı olması adına da yararlıdır. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını yarar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklerde mevcuttur.
Toksik maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir.

Dermatit gibi cilt hastalıklarında yararlı bir vitamindir.

B3 vitaminini kadınların günde 15, erkeklerin ise 19 mg alması gerekir. Ancak doktorunuza danışmadan kullanmanız doğru değildir.

B3 Vitamini Nerelerde Kullanılır


B3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini sıkça kullanılan bir vitamindir. %5'lik oranda b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür, ayrıca cilt lekeleri konusunda b3 vitamini oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden faydalanabilirsiniz. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.

Niasinamid dokularda biyolojik oksidasyon enzimlerinin koenzimlerinden olan nikotinamid adenin dinukleotid (NAD) ve nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP) şeklinde bulunur.Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için şarttır. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.


B3 Vitamini Nelerde Bulunur


Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan elde edilebilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder