20 Mayıs 2017 Cumartesi

B3 Vitamini


B3 vitaminiB3 vitamini 8 çeşidi olan B vitamini grubunuda incelenir. Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için yardımcıdır. B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da destek sağlamaktadır.Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bilinen bir b vitamini türevi olan b3 vitamini, saç ve cilt bakımında çok özel bir vitamindir. Suda çözünen bir vitamindir b3 vitamini. Kimyasal formülü (C6H5NO2) olan niyasin 237 derecede erime özelliğine sahiptir. Türevleri olan NADH, NADPH, NAD ve NAD+ hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında gereksinim duyulan zorunlu bir vitamindir.

B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için şarttır. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde önemli etkiye sahiptir.

B3 Vitamini Yararları


Vücuda alınan b3 vitamini insan vücudunda niyasine evrilir, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen bu vitamin, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkiler sahip hatta bulunması zorunlu bir vitamindir. b3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için çok hayati bir vitamindir, ayrıca sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında oldukça faydalı bir vitamindir. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarının denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar.

B3 Vitamini Kullanımı


B3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça yararlı bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini sıkça kullanılan bir vitamindir. ABD'de %5 oranında b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür, ayrıca cilt lekeleri konusunda b3 vitamini oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden faydalanabilirsiniz. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitaminine baş vurulur.

Niyasin çeşitli seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde üretilenlerde önemli rol oynar. Ayrıca toksik maddelerin vücuttan atılmasında yardımcıdır.

B3 Vitaminin Bulunduğu Besinler


Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan edinilebilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunan bitkisel besinlerdir.

B3 Vitamini Eksikliği


B3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına yol açar. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk sıkça görülmektedir, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir. Zaten vücut geliştirme sporları çalışanlar kas gelişimini arttırmak için bol b3 vitamini içeren tavuk eti tüketirler.

Niyasin eksikliği cilt konusunda ciddi etkileri olan bir vitamindir ve eksikliğinde güneş ışıkları cildi daha çok lekeler ve yaşlandırır. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler oluşturur. Ayrıca eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirli ruh hali yaratır.
Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa neden olur.

B3 Vitamini Zararları


B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirli etkileri yaratır. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamin olduğundan niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda meydana gelir. Fazla kullanımı düşük kolestorol ve karaciğere zararlıdır.

Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük olur. Niyasinin aşırı miktrada kullanımı ölümcül olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder