27 Mayıs 2017 Cumartesi

Aşırı Egzersizde Zararlı


Aşırı Egzersizin ZararlarıAşırı egzersiz uygulamaları yapmak, dar pantolon tercihleri, aşırı sıcak çevrede çalışmak ve aşırı kilolar kısırlığa yol açıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanımız, kısırlık konusunda uyarılarda bulunarak "Aşırı sıcak çevrede çalışma, dar pantolon giyme, aşırı kilo gibi nedenlertestislerin (erbezleri) ısısını arttırarak kısırlığa yol açabiliyor. Egzersiz çok aşırı yapılırsa hormon üretimini baskılanıyor, azaltıp diğer nedenler gibi kısırlığa neden olabilir" şeklinde konuştu

Toplumda kısırlık oranı yüzde 10-15 arasında görüldüğünü belirten uzman, "Kısırlık, üreme fonksiyonunun yerine getirilememesi olarak kabaca tariflenir. Çiftler, herhangi bir koruma önlemi olmaksızın 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamıyorsa kısırlık teşhisi nettir. Kısırlık oranı toplumda yüzde 10-15 arasında görülmektedir. Kısırlık problemi kadın ve erkeği eşit oranda etkiler. Kısırlık çiftlerde yüzde 40 erkeğe bağlı, yüzde 40 kadına bağlı, yüzde 10 erkek ve kadın ilişkili, yüzde 10 saptanamayan nedenlerden görülür. Bu nedenle infertil (kısır) çiftlerin her ikisi de problemi paylaşmalıdır" diye aktardı.

Erkekte Kısırlık


Erkek kısırlığının birçok sebebe bağlı olduğunun altını çizen uzmanımız, "Sperm (döl hücresi) üretim bozuklukları, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, sperme karşı antikor varlığı, hormonal bozukluklar, üreme organlarındaki anatomik (yapısal) problemler, cinsel organlara yönelik cerrahi girişimler veya kazalar, varikosel kısırlığa yol açabilir. Geçirilmiş kabakulak, bazı ateşli hastalıklar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar üreme yeteneğini etkileyebilir" şeklinde konuştu.

Aşırı Egzersiz Kısırlık Yapabilir


Dar pantolon giyme, aşırı egzersiz gibi durumların kısırlığa yol açabileceğinin altını çiziyor uzmanımız.

Aşırı sıcak çevrede çalışma, dar pantolon giyme, aşırı kilo gibi nedenler testislerin (erbezleri) ısısını arttırarak kısırlığa neden olabilir. Çünkü erkeklerde testis vücut dışında olup, ısısı vücut ısısından düşüktür. Ancak bu sayede sperm sayı ve kalitesi korunabilmektedir. Çok uzun süre saatlerce direksiyon başında oturma, masa başında oturma, dizüstü bilgisayar ile oturma sakıncalı olabilmektedir. Mola vermek, arada kalkıp dolaşmak tavsiye edilir. Sigara, alkol ve ilaç kullanımı, kimyasal maddelere maruz kalma, egzersiz alışkanlıkları. Egzersiz çok aşırı yapılırsa hormon üretimini baskılayarak, azalttığından kısırlığa neden olabilir. Cinsel ilişki zaman ve sıklığı, ailede bu tip problem varlığı da önemlidir. İnfertilitenin üstesinden gelmek kolay değildir. Birçok infertil erkek kendisini eksik ve mutsuz hisseder.

Kısırlık Tedavisi

Ancak infertilite sebeplerinin yüzde 90'ının tedavi edilebildiği ve birçok tedavi seçeneğinin bulunduğu akıldan çıkartılmamalıdır.Polikliniğe gelen çiftlerde, kadın doğum uzmanı bayan hastayı muayene edip araştırıyorsa erkek hastalar da ürolog tarafından muayene edilirler. Testislerin yerinde olup olmadığı, testislerin durumu, sperm kanalları, erbezlerini bulunduran torba içinde varikosel olup olmadığı araştırılır. Prostat muayenesi de yapılmalıdır. Ayrıca vücut yağ ve kıllarının dağılımına bakılır. Spermiogram diye bilinen semen (meni) analizi istenir.

En az üç günlük cinsel perhizden sonra alınan semen (meni) değerlendirmeye tabi tutulur. Sperm sayısı değişkenlik gösterebildiği için semen analizi en az 2 kez yapılmalıdır. Burada sperm sayısı, hareketliliği ve şekli değerlendirilir. Bu test tek başına fertilite durumunu göstermez, çünkü burada spermin tüm fonksiyonlarını görmek mümkün değildir. Fakat kısırlığın başlangıç değerlendirmesi için ilk yapılan kolay ve yararlı bir testtir. Semen (meni) analizinde anormallik varsa ilave tetkiklere geçilebilir. Enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar çoğu kez ilaç verilerek tedavi edilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder