21 Mayıs 2017 Pazar

Altın Çilek Zayıflatır mı?

Ülkemizde olumlu ve olumsuz bir çok haberi yapılan altın çilekler hakkında noktayı koymak için sizlere bu makalemizi sunuyoruz. Artık pazarlarda karşımıza çıkmayan bu altın çilek çevrim içi ortamlarda hala alınmaktadır. Peki altın çilek nedir? ne işe yarar ve kilo vermedeki etkisi nedir ? sorularının cevabı makalemizde yer almaktadır. Ayrıca altın çileğin zararları hakkında da bilgi verilecektir. Makalemizi okuyarak bu meyve hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Altın Çilek Nedir?

Altın Çilek Zayıflatır mı
Bildirildiğine göre Peru veya Şili'ye özgü bu çok yıllık çalılık yüksekliği 2 ile 3 feet arasında büyür. Ürettiği meyveler eşsiz bir tada  sahiptir. Bitkinin diğer kısımları yenilebilir ve aslında zehirli değildir.Uzmanlar bitkiye 7 ile 10'luk bir sertlik derecesi verir; bu da, daha sıcak, kıyı ortamlarında en iyi şekilde yetişmesine rağmen, hafif donları tolere edebileceği anlamına gelir.  Altın çileğin bilimsel adı Physalis peruviana'dır ve ortak adı onun cinsiyle aynıdır; Physalis.  

Bazı süper gıda şirketleri, Kolombiya öncesi Amerika'daki antik imparatorluğa bir insa olarak Inca dutu veya İnka meyveleri olarak adlandırmaktadır. Akıllı bir takma ad, ama farklı bir şey ima eden herhangi bir pazarlama tarafından aldanmayın. 

Altın Çileğin Besin Değerleri 

Aşağıda sizlere altın çileğin 28 gramdaki değerleri sunulmaktadır. 

Altın Çilek
Porsiyon 28 gram
Kalori   
80
Yağdan Kaloriler
0
% Günlük değer
Toplam Yağ
 0g         
A vitamini               
% 25
 * Günlük Değerler (DV), 2.000 kalorili diyete dayanmaktadır  
Trans Yağ
0g                          
C vitamini
% 20
Sodyum 0mg    
%0         
Kalsiyum
%0
Toplam Karbonhidrat.
17g         % 6        
Demir
% 6
Diyet Lif
6g   % 24                             
Şekerler
9g                                          
Protein
2g          Bu  superfood, besinsel iyilik ile yüklenir. Kilo vermek ya da sadece diyetinizi iyileştirmek istiyorsanız, altın çilek içinde bir çok içerik bulunur. Öncelikle bol miktarda vitamin var. Bu meyveler A, B1, 2 ve 3, C, E ve K1 vitaminlerini içerir. Ayrıca kalsiyum, demir ve yağ asitleri de dahil olmak üzere bir dizi başka besin içerirler. Tüm bu besinsel iyilik, vücudunuz için, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekten zihinsel kapasitenizi ve belleğinizi geliştirmeye kadar bir dizi faydaya sahiptir. Vücudunuzu sağlıklı tutmak için bol miktarda demir, lif ve diğer önemli besin maddeleri de vardır.

Altın Çilek Faydaları

Altın çilek besinsel faydaları, dengeli beslenmenin bir parçası olarak sağlığınızı iyileştirmek için çeşitli yollar sunar. Altın çilek, vücuda enerji sağlamaya yardımcı olan, kas büyümesini ve kilo kaybını teşvik eden protein sağlar. Ayrıca kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olan kalsiyum ve fosfor içerir. Bir antioksidan olarak, A vitamini serbest radikallerle savaşmaya katkıda bulunur ve gözlerinizi ve cildinizi de sağlıklı tutar. Altın çilek ayrıca bir dizi sağlık yararına sahip bir dizi B-kompleks vitamin içerir. Stresi azaltmaya yardımcı olurken enerji, metabolizmayı ve hafızayı geliştirir. 

Sundukları sağlık yararlarına bakmak için altın çilek kullanılarak bir dizi çalışma yapılmıştır. Bazı çalışmalar, nişasta ve şekeri parçalayan enzim yanıtını inhibe ederek kan şekerini kontrol etmede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bir araştırma, altın çileklerin vücuttaki şişliği azaltabileceğini düşündürmektedir. Araştırmalar altın çileklerin karaciğer ve böbreklerin sağlığı için iyi olabileceğine dair bazı kanıtların olabileceğini göstermektedir.  

Altın Çilek ile Kilo Verme ve Yağ Yakma 


Birçok insan kilo vermelerine yardımcı olacak takviyeleri ve yardımları bulmak ister. Çilekler kilo kaybı yardımcısı olarak tanıtılacak en yeni yiyeceklerden birisidir, ancak kilo vermenize nasıl yardımcı olabilirler?   Dikkat edilmesi gereken bir şey de, enerjiyi artırabilen, metabolizmayı artırabilecek ve yağ yakmalarına yardımcı olabilecek önemli bir hammaddedir. Bunlar, kilo vermek istedikleri zaman insanların süper yiyecekler ve takviyelerde aradıkları her şeydir. Altın çilek protein, vücudun enerji yakmasına ve kas yapmasına yardımcı olurken, B vitaminleri metabolizmayı hızlandırır, yağ yakmaya ve enerji seviyelerini korumaya yardımcı olur.


Bir başka büyük fayda, altın çileklerin kalorileri düşük olmasıdır. Sadece 100 gr'da yaklaşık 50 kaloriye sahipler, bu nedenle atıştırmak ve sağlıklı ve dengeli beslenmeye eklemek mükemmeldir. Onları yulaf ezmesi, yoğurt ve diğer sağlıklı atıştırmalıklara kolayca ekleyebilir veya kendi başlarına yiyebilirsiniz. Sadece kalori, ama bol miktarda besin ile, yağ tutmanıza neden olmadan ihtiyacınız olan her şeyi sağlamaya yardımcı olurlar. Kan şekerini yönetmelerine yardımcı olabilecek özellikler, diyabetinizi yönetmenize yardımcı olabileceği anlamına da gelir.


Altın Çilek Zararları


Altın çilek zararları aslında altın çilekten kaynaklandığı iddia edilen ölüm haberi ile yayılmıştır. Altın çileğin kanıtlanmış bir ölüme neden olduğu gerçeği yoktur. 


Kilo vermenize yardımcı olacak diğer meyveler ve bitkisel kaynaklar için aşağıdaki yazılarımızda ayrıca yardımcı olabilir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder