21 Mayıs 2017 Pazar

Altın Çileğe Zayıflama Hapı Darbesi

Zayıflama haplarıyla gelen ölüm haberleri altın çileğe olan talebi düşürdüZayıflama haplarıyla gelen ölüm haberlerinin altın çileğe olan talebi doğal olarak düşürektedir.Türkiye'nin en büyük altın çilek üreticileri son zamanlarda altın çileğe olan talebin azaldığını bildirmektedirler.Kısa sürede çok hızlı bir pazar oluştuğunu ifade eden üreticiler  Niğde'nin Ovacık Köyü'ndeki 150 dönümlük taşlı bir araziyi ıslah ederek 145 bin adet altın çilek fidesi diktiklerini söylediler.Altın Çilek vs Zayıflama HapıÜreticiler özellikle zayıflama haplarının çıkışından sonra alışlarda azalma olduğunu ve zarara uğradıklarını dile getirmişlerdir. Geçen yıllarda bu ürün adeta yok sattı. Yurtiçi üretim, talebi karşılamadığı için yurtdışından ithal edildi. Biz de bu yıl büyük üretim alanında ekim yaptık ve 150 bin ton ürün aldık. Ancak, bazı vatandaşlarımızın altın çilek içerdiği iddia edilen zayıflama hapları nedeniyle ölmesi ürünün elimizde kalmasına sebep oldu demektedirler.  Diğer yandan ölüm haberlerinin gelmesi de talebi azaltan etkiler arasındadır.

Altın çileğin sağlık açısından bir çok faydası olduğunu vurgulayan üreticiler özellikle diyabet hastalarının tüketmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

AB Ülkeleri Altın Çilek İthal Ediyorlar


Ürettiğimiz ürünlere pazar bulmakta çok sıkıntı çekiyoruz diyen üreticiler. Bu yatırım yapılırken, toprak ve iklim araştırmaları dahil her türlü araştırma yapıldığını. Bugün altın çilek ürettiğimiz arazi daha önce tarım arazisi olarak kullanılmayan, hiçbir şey yetiştirilmez denilen bir arazilerin değerlendirildiği bugün altın çilek hasadına ayrılarak gelir sağlamaya çalıştıklarını ifade etmektedirler.Türkiye'de her şey yapılıyor ancak üzülerek söylüyorum, biz bu ülkede tarımı bir türlü sanayiye kazandıramadık. Yani kafamızda hep pazarda çuval mantığını besledik. Bu ülkeye patates gireli 250 yıl oluyor ve hala patatesi çuvalın dışına çıkartamadık. Elma, Etiler döneminden beri üretiliyor, keza onu da sandığın dışına çıkartamadık. Tarım ürünleri sanayiye kazandırılmadığı zaman bir işe yaramıyor. Bugün aynı durum altın çileğin başına geldi. Bir çok faydası olduğuna, Kızılderililerin yara iyileştirmede kullandıklarına yönelik bir çok araştırma olmasına rağmen sadece yaş meyve gözüyle bakıyoruz.Bu ürünün ithalatçısı ABD ve AB ülkeleri. Her yönden gelişmiş olan bu ülkeler altın çileği buldukları yerde ithal ediyorlar. Şayet bu ürün tehlikeli olsa, adam öldürse bu ülkeler altın çileği neden alır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder