24 Mayıs 2017 Çarşamba

Ağrılı Adet Kanamaları

Kadınların yaklaşık %80′i, adet dönemleri sırasında sıkıntı yaşarlar. Çoğu için. rahimde ağrılı spazmlara (kramplara) sebep olan prostaglandinler adı verilen maddelerin serbest kalmasından kaynaklanan ağrı olması, adet döneminin normal bir parçasıdır. Bazı kadınlarda ise ;fibroidler , pelvik inflamatuar hastalığı , endometriyoz veya spiral aletinin (IUD) olması gibi bir takım temel durumlardan kaynaklanan ağrılar meydana gelmektedir. Bazılarında da, adet döngülerinin ortasına denk gelen yumurtlama sırasında ağrı olur. Bu tür bir ağrı, yumurtalıktan boşluğa bir yumurta bırakılmasından kaynaklanır.Şiddetli Adet Kanamaları Septomları


Ağrı, karnın alt bölgesinde kramp ya da sırtta veya bacaklarda ağrı durumunun oluşması ile hissedilmeye başlamaktadır.Kusma, ishal, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık da ağrıya eşlik edebilir. Ağrı genellikle, adetin başladığı gün başlar ve ikinci ya da üçüncü günün sonuna kadar devam eder. Ağrılı adet kanamaları evlendikten sonraki cinsel ilişkiden kaynaklı veya gebelik durumlarında meydana gelmez. Eğer ağrı temel bir bozukluktan kaynaklanıyorsa, farklı bir nitelikte olabilir ve adet sancısı yaşanmayan yıllardan sonra başlayabilir.

Şiddetli Adet Kanamaları Nasıl Geçer

Pek çok kadın, rahim kasılmalarım azaltıcı etkisi olan aspirin ya da ibuprofen gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) alarak rahatlama sağlar. Bu ağrılar başladığında bu ilaçları kullanmanın yanında evde bazı uygulamalar da yapılabilmektedir. Bazı kadınlar, nonsteroidal antienflamatuar ilaçlan, adet kanamasının başlayacağını bekledikleri günden 1 veya 2 gün öncesinde almanın faydasını görmektedir.Doğum kontrol hapları da yumurtlamayı engelleyerek ve böylece de endometriyumdaki kan miktarını azaltarak, ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Böylece şiddetli adet kanamaları sancılarında azalma meydana gelmektedir.Çok şiddetli veya daha önce hiç başa gelmedik biçimde meydana gelen adet kanamalarınız için, doktorunuza başvurmanız gerekir. Böyle durumlarda doktor, pelvik muayenenizi yapacaktır. Buna yol açan temel sebebin tedavi edilmesi, belirtileri çoğunlukla gidermede yardımcı olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder