28 Mayıs 2017 Pazar

Adım Adım Cinsellik


Cinselliğin Evreleri


Bu yazı da inceleyeceğimiz süreç cinsel birlikteliği isteme aşamasından orgazm sonrasına kadar uzanan süreci ayrıntılı olarak incelemek adına hazırlandı. İyi okumalar.

 Arzulama Evresi

Bu evre cinsellik dürtüsünün ortaya çıktığı ve cinselliği ifade etme arzusunun duyulduğu evredir. Hayaller ya da eşten alınan görsel uyaranla başlayabilir.
Uyarılma evresi

Arzulama evresini uyarılma evresi takip eder. Bu evre parasempatik sistem tarafından yönetilen ve erotik duygular eşliğinde kadında vajinal salgının arttığı “ıslanma” evresidir aynı zamanda. Vajina duvarlarından ve vajina girişindeki Bartholin bezlerinden salgılanan sıvılarla birlikte nabız ve solunum artar, tansiyon yükselir, genel bir sıcak basması meydana gelir, memelerde dolgunluk, kas gerginliğinde genel bir artış, meme başlarında dikleşme gözlemlenir. Ciltte yama tarzında renk değişiklikleri, klitoris ve labiumlarda şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma görülür. Tüm bunlarla birlikte vajina uzar ve genişler. Uterus yükselerek pelvis dışına çıkar.

Erkekte ise uyarılma evresi sadece penisin ereksiyonu (sertleşmesi) şeklinde gerçekleşir.

Plato Evresi


Bu evrede seksüel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır ve en üst seviyeye çıkar. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir, meme başları daha da dikleşir. Labiumlar şişer ve koyu kırmızı bir renk alır. Vajinanın alt 1/3 lük kısmı şişip kalınlaşarak “orgazmik platform” adlı yapıyı meydana getirir. Uterus tümüyle pelvisten dışarı çıkmıştır. Yeterli uyaran olduğunda bu dönem orgazmla son bulur.

Plato evresinde ejakulasyon (boşalma) öncesinde erkekten sıklıkla berrak ve yapışkan kıvamlı bir sıvı gelir. Bu sıvının içinde az sayıda canlı sperm de bulunabilir kadının erkek boşalmadan önce de (“geri çekme” adı verilen yöntemle) gebe kalabilmesi mümkündür.

Orgazm Evresi


Orgazm esasen sempatik sistem tarafından yönlendirilen bir kasılma sonucudur. Uyarılma ve plato evresinde birikmiş olan gerginliğin boşaltılmasıdır ve tüm cinsel hisler arasında en güçlü ve doyurucu olanıdır. Orgazm esnasında vajina, perine, anüs ve orgazmik platform adı verilen yapıyı oluşturan kaslarda 3-15 adet arası 0.8 saniye süren refleks ritmik düzenli kasılmalar oluşur ve bu kasılmalar orgazm duygusunu meydana getirir. Orgazm esnasında birçok kadın ayrıca uterusta da kasılmalar hisseder. Bu yüzden bazı kadınlarda histerektomi (ameliyatla uterusun çıkarılması) sonrası orgazmın niteliklerinde değişiklik olabilir.

Erkeklerde ise orgazmı ejakulasyon (boşalma) takip eder. Erkekler orgazm döneminden sonra belli bir refrakter (cevapsız) döneme girer ve bu dönemde uyaranlara karşı hissizdir. Kadınlarda ise böyle bir dönem olmadığından çok sayıda orgazmı arka arkaya yaşayabilir ve tek bir ilişki esnasında ve/veya öncesinde ardarda çok sayıda orgazm olabilirler.

Çözülme Evresi


Orgazmla birlikte uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik ortadan kalkar ve kadında bir gevşeme ve kendini iyi hissetme duygusu hakim olur.Takiben uyarılma evresinde ortaya çıkan değişikliklerin tümü “çözülerek” geri döner. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder