20 Mayıs 2017 Cumartesi

A Vitamininin Faydaları


A Vitamininin Yapısal ÖzellikleriA vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu önemli ve etkili bir vitamindir. Antioksidan olarak çalışar hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasını destekler. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.
İnsan bünyesinde A vitamini eksikliği çok sık görülmemekle birlikte, eksikliğinde derinin pullanması, akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin duraklamasını içeren büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ve körlük oluşabilir , gözlemlenebilir. Ayrıca A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi ve vücut direnci azaldığından, vücut enfeksiyona karşı düşük refleksler verebilir.A Vitamini Yağı Faydaları


Diğer adıyla retinol yani a vitamini,  bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir yapıya sahiptir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.

Bütün bu özelliklerinin yanında A vitaminin faydalarını başlıklar halinde sıralayacak olursak kısaca şunlardan bahsedebilirz:

A Vitamini Faydaları Nelerdir


A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini yardımcı rol oynar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de yararlıdır. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı koruma sağlar, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına etkilidir. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.

Sağlıklı Ciltler İçin A Vitamini


Yağda çözülebilen bir forma sahip olan A vitamini, özellikle cilt bakımı uygulamalarında vücudun protein sentezini düzenlediği için saç ve tırnak uzatmada etlikili bir bakım ürünüdür. Macademi gibi emili yüksek bir yağda çözülen a vitamini hem macademia nın yüksek koruyu etkisiyle güçlenmiş hemde cilt sağilığı açısından kritik bir öneme sahip olan a vitaminin cilde hızlı bir şekilde nüfuz etmesini sağlayan bir bakım ürünü haline gelmiştir.

Cilt bakım uygulamalarında a vitamini yağının kullanılması kolajen sentezini artırarak cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlarken, elestin lifleri güçlendirmesi sayesinde dolaylı bir anti-aging etkisi de bulunmaktadır.

Cilt Bakımı Sonrası A Vitamini Desteği


Glikolik asit ve Tca gibi cilt problemlerinin giderilmesinde uygulanan peeling uygulamaları sonrası soyulan deri katmanın altından gelen yeni deri oluşumunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan A vitamini yağı, elastin liflerinin onarılmasında yabana atılmayacak bir etkisi vardır.

Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acneyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.

Bunun yanında, cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.

A Vitaminili Yağ Kullanımı


Kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça yararlı sonuçlar alırsınız. BU 2 günde bir kullanın dememdeki amaç bunlar yağda çözünen vitaminlerdir ve cilt altında 48 saat etkiye sahiptir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder