20 Mayıs 2017 Cumartesi

A vitamini Nedir Ve Faydaları


A vitaminiBu yazımızda A vitaminin bilinmeyen faydalı yönlerini ve yapısal özelliklerini editörlerimiz siz okurlar için derledik. İyi okumalar

A vitamini yağda eriyen bir vitamin çeşididir ve insan vücudunda da karaciğerde depolanır. A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı rol oynar. Sağlıklı bir kemik yapısı için da şarttır. A vitamini doğal yoldan iki farklı şekilde oluşur. Biri hazır besin maddesi olarak hayvansal gıdalarda bulunan retinoldür.

A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı koruma sağlar, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasını destekler. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de yararlıdır.

Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması şarttır.


A Vitamini Hangi Gıdalarda Vardır


Hayvansal gıdalarda daha bol bulunur. Başta balık yağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates A Vitamini içeren besinler arasındadır.

A Vitamini Eksikliği Nedir ? Nasıl Anlaşılır


Normal şartlarda eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi,alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A Vitamininin emilimini aşağı çeker A Vitamini Eksikliğine yol açar. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Ayrıca, özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığının göstergesidir.

A Vitaminin Fazlalığı


Baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine yol açar. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına sebep olur. Bu nedenle gebelikte, A vitamini kullanmadan önce doktora başvurmak şarttır

A Vitamininin En Belirgin Faydaları


Sağlıklı deri ve saçlar için A Vitamini gereklidir. Diş, diş eti, ve kemik gelişiminde önemli rol oynar normal iyi görme de ve gece görme de etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Akciğer, mide, üriner sistem ve diğer organların koruyucu epitelinin düzenine yardımcıdır.

A Vitaminli Yağ Başta belirttiğimiz gibi yağda çözünebilen bir yapıda olan a vitamini, özellikle cilt bakımında yağ formuyla, etkili bakım uygular. Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler.

Cildi uyararak daha genç görünmesine yol açar. Piyasada doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz A vitamini yağı bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir. Cilt kırışıklıklarından, çatlak tedavisine, sivilce sorunundan, genel nemlendirici olarak kullnımına kadar bir dizi durumda kullanılabilen bir vitamin olan A vitaminli yağ, cilt problemlerinin çözümünde etkili sonuçlar yaratmaktadır.

A Vitamini ve Saçlar


A vitaminin saçlarda en önemli etkisi, sağlıklı uzamaya katkıda bulunmasıdır. Yağda çözülebilen ve bu nedenle vücutta depolanabilen A vitamini en çok yumurta sarısı, ıspanak ve patateste bulunur. Saçların yanı sıra sağlıklı bir cilt ve tırnaklar içinde önemlidir. Kemik büyümesine yardımcı olur, sinir liflerini çevreleyerek koruyucu bir kılıf görevi görür.

A vitamini eksikliği saçlarda dökülme ve saç derisinde aşırı kuruluğa açabilir. Kuruyan saç derisi saç köklerini ve saç tellerini zayıflatır, uçların daha fazla kırılmasına yol açar. Genellikle gündelik gıdalarla yeterli miktarda alınan a vitaminini takviye etmek için havuç, kayısı, kırmızıbiber ve balkabağını yemekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder