20 Mayıs 2017 Cumartesi

3 kişiden biri hipertansiyondan çekiyor


Hipertansiyon Nedenleri


Hipertansiyonu düzensiz beslenme, stres, alkol ve sigara kullanımı tetikliyor.

Türkiye’de her 3 erişkinden birinde görülen hipertansiyon hastalığının, farkına varılmaması halinde kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere,felç, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi birçok hastalığa zemin hazırladığı bildirildi.Yani Türkiye'de görülme oranı %33 olan bu hastalığın önemle takip edilmesi ve tedavi edilmesi şarttır.

Uzmanlardan aldığımız bilgiler bize , kan basıncının normalin üzerinde seyretmesiyle ortaya çıkan hipertansiyonun, ölümcül bir hastalık olduğunu bildiriyor.

Hipertansiyon Belirtileri


Türkiye’de 15 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu bildiren uzmanlar, 18 yaşını doldurmuş her 3 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü saptamış bulunuyoruz.
Şişmanlık, tuz, alkol ve sigara tüketimi ya da stres gibi faktörlerin yanı sıra yaş, cinsiyet ve ailesel yatkınlık gibi faktörler nedeniyle de hipertansiyonun ortaya çıktığını belirten uzmanlar, şöyle ifadeler kullanıyor:

”Hastalık hiç bulgu vermeden aniden ortaya çıktığı ve ölümcül olduğu için, ‘sessiz katil’ diye anıyor. Farkına varılmaz ve tedavi edilmezse kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, felç, görme bozukluğu,böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi birçok hastalığa neden oluyor.”Uzmanlarımız, önemli bir halk sağlığı problemi olan hipertansiyonun, diğer hastalıklara yol açmadan engellenmesi gerektiğini belirterek:

”Düzensiz beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimi ile aşırı tuz kullanımı hipertansiyonu tetikliyor. Önceki yıllarda 50-60 yaş arası görülen hastalık şimdi 18′li yaşlara kadar, hatta yeni doğan bebeklerde bile ortaya çıkabiliyor ve birçok ürün toplumda hipertansiyonlu sayısını artırıyor.”

Tansiyona Dikkat


Uzmanlar , hipertansiyonun yaygın ve öldürücü bir hastalık olmasına rağmen tanısının çok kolay olduğunu ve tedavisinin yapılabildiğini, tansiyon aleti ile hastalığın öğrenilebileceğini belirtiyorlar. Hastalığın en belirgin özelliğinin ise baş dönmesi, kalpte çarpıntı, göğüs sıkışması, göz kararması, burun kanaması olduğunu biliyoruz.Kendini sağlıklı hisseden herkesin yılda mutlaka bir veya iki kez tansiyonunu ölçtürmesi gerekiyor..Normal tansiyon değerleri 120′ye 80 milimetre civa basıncıdır. Halk deyimi ile 12′ye 8 olan değer, 14′e 9′u bulur ve geçerse tehlikeli boyuttadır. 16′ya 10′u bulursa daha ciddi boyuttadır, 18′e 11 ise korkunçtur..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder