vücutta çatlak

Vücut Çatlakları Nasıl Yok Edilir

vücutta çatlakVücut Çatlakları

 

Özellikle kilo alıp verme dönemlerinde ve genellikle hamilelikten sonra ciltte oluşan görünümlere genelde çatlak adı verilir. Oluşum mekanizması cilt altındaki kolajen ve elastin dokunun yırtılması ile açıklanır. BU noktda cilt kırışıkları ve ameliyat izi, jilet izi gibi kesiklere benzer mekanizmadır.

Vücutta oluşan çatlakları tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek mümkün çünkü çok benzeri mekanizmalara sahiplerdir. Cilt altındaki kolajen ve elastin dokusu yırtılır ve bu yırtılma ilk olarak pembe bir görünüm arzeder, pembelik zamanla kızarır ve çatlakların oluşumu esnasında sedefli beyaz bir renk alırlar.

Çatlak Görülen Bölgeler

Çatlaklara daha çok göğüs, karın, kol, bacaklar ve bel çevresinde rastlanır. Bu çatlaklar şu şekiledir.

  • Göğüs bölgesi çatlakları daha çok hamilelik ve ergenlikte özellikle hormonal değişimle açığa çıkan çatlaklardır. Göğsümüzdeki deri vücudun en ince deri yapısına sahiptir, ayrıca göğüs dokusu oldukça ince ve hassas olur. Göğüs çatlakları genelde aşağı doğru, 2-3 cm uzunluğunda yanyana üç veya dört çatlak şeklinde görülür.
  • Karın çatlakları, en sık görülen çatlak çeşididir. Hamilelik çatlakları olarak da bilinen bu çatlaklar sadece hamilelerde değil vücut geliştirmecilerde ve kortizon kullanan kişilerde gözlemlenir. Karın bölgesindeki kolajen ve elastin dokunun yırtılmasıyla açığa çıkarlar.
  • Kol ve bacak çatlakları, özellikle kilo alıp verme sonrası kolun üst tarafı ve bacakta basenlerde açığa çıkar, genelde kilo alıp verme sonucu oluşan çatlaklardır.
  • Bel çevresi çatlakları hemen hemen her yaşta ortaya çıkar, kilo alıp vermeyle direkt alakalı olan çatlak türüdür.

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer

Cildimizde oluşan çatlaklar için kimyasal peeling, fototerapi, karboksiterapi, mezoterapi, lazer tedavi, dermaroller, dermabrazyon gibi tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu yöntemlerden lazer tedavi, cildin lazer ışıklarıyla yakılarak tedavi edilmesidir. Mezoterapi özellikle c vitamini, a vitamini, gibi vitaminler ve solüsyonların cilde uygulanmasıdır. Dermaroller ucu iğneli bir aletin cit üzerinde gezdirerek cilt altını uyarmayı ve derinin dökülmesini hedefleyen bir işlem. Dermabrazyon cildin özel bir aletle zımparalanması işlemidir. Karboksiterapi  bölgeye karbondioksit gazıyla yapılan  bir tedavidir. Fototerapi ise bölgeye ışık göndererek yapılan tedavidir.

Bu tedaviler içinde en etkili ve ekonomik olanı kimyasal peelingdir. O kunu hakkında yazdığım çatlak tedavisi yazısına bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir