Varikosel ameliyatı sonrası sol testiste şişlik oluştu

Soru:

Bir yıl önce varikosel ameliyatı oldum. Ameliyattan önceki sperm sayım 58 milyon. Ameliyattan sonraki sperm sayım ise 120 milyon. Ancak sol testisimde şişlik oluştu ve 1 yıldır geçmiyor. Ne yapmalıyım? Sol testisteki şişliği doktora gösterdim, “Zamanla geçer ya da ameliyat olmalısın” dedi. Ameliyat olmadan bu şişlikten nasıl kurtulabilirim?

Cevap:

Varikosel ameliyatı sonrası yumurtanın zarları arasında sıvı toplanarak şişkinlik oluşmasına hidrosel denilir. Yumurtanın ısı dengesini ve kanlanmasını etkileyerek doyurganlığı olumsuz etkileyen bir durumdur. Varikosel ameliyatının mikrocerrahi ile yapılmadığı hallerde lenf kanallarının zarar görmesi ile oluşan bir komplikasyondur. Bu durumdan ameliyatsız kurtulmanız malesef mümkün değildir.

Soru 2:

Testisimdeki şişlik bir türlü inmiyor
22 yaşındayım. 2 yıl önce çift taraflı varikosel ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonrası sağ testisimdeki şişlik bir türlü inmedi. Nedeni ne olabilir?

Cevap 2:

Yumurtanızdaki şişme iki farklı nedenden ortaya çıkabilir; ameliyat esnasında kapılan bir mikrop nedeni ile oluşan infeksiyon veya ameliyatta lenf kanallarınızın istem dışı bağlanarak lenfatik dolaşımın bozulması. Lenf kanallarının bağlanması sonucu yumurta etrafına sıvı toplanması hidrosel adını alır, zamanla artabilir, yumurtada ısı artışına sebep olduğundan sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Varikoselin mikrocerrahi ile yapılması bu komplikasyonu ortadan kaldırmanın tek çaresidir.

Varikosel ameliyatı sonrası sol testiste şişlik oluştu” üzerine 2 düşünce

  1. Adınız

    merhahba yaklaşik biryıldırsoltestim varıkosel amelıyatı oldum ilişkı sonrası ağrim var

  2. Engin

    mrb hocam, ben 33 yaşında bekarım ,askerden geldiğimde varikosal ameliyatı oldum (sol testisim ), en son 5 yıl önce sperm tahlili yaptırdım sayısında herhangi bir azalma yoktu,,, fakat yumurtam hem diğerine göre sarkık ve hemen üstünde bir kitle var ve yılllardır sürekli ağrım var şuan size yazarken bile geceden beridir ağrım var, ve bacağımın iç kısmına vuruyor bazen,,, bikaç kere Dr’a gittim şikayetimi ilettim kitle ve ağrının olması normaldir dedi, fakat benim içim rahat değil, aynı zamanda cinsellikle ilgili bir sorunumda yok,, lütfen beni bilgilendirebilirmisiniz, teşekürler,,,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir