sedef hastalığı çeşitleri

Sedef Hastalığı Çeşitleri

sedef hastalığı çeşitleriSedef Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Sedef hastalığı döküntülü ve ciltte kepeklenmeye neden olan bir tür deri hastalığıdır ve halk arasında yaygındır. Hastalık iki evreye sahiptir. Bu evreler hastalığın şiddetlendiği ve pek tabii ki şiddetinin azaldığı dönemlerdir. Her iki dönemde de maalesef sedef lekeleri ortadan kalkmaz.

Hastalık daha çok genetik özelliklerden faydalanarak bir vücudu tutar. Sedef hastalığının ailede ya da akrabalarda olması, o aileye üye kimselerde de olması için ön şarttır. Bu bir şart olsa da, ailesinde sedef hastası olan herkesin sedef olması beklenmez. Beklentiyi artıran bir takım faktörler vardır. Bunların başında hormonal düzensizlikler ve değişiklikler gelir. Ergenlikte, menopoz döneminde ve hamilelik sonrasında sedef hastalığı alevlenebilir. Bunların yanında kimyasal ve fiziksel nitelikte bir deri travmasına maruz kalmak da hastalığın tetikleyicilerinden sayılır. Gribal enfeksiyon gibi bir takım hastalıklar bile sedef hastalığının ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir. Bazı ilaçlar da hastalığa nadiren yol açar. Genelde bu ilaçların, sıtma için kullanılan ilaçlar olduğu raporlanmıştır ancak bu durum çok nadir görülür. Psikolojik rahatsızlıkların da hastalığı alevlendirme etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Hastalığın belirtileri altı kırmızı, pullu ve kabuklu, üstü sedef renginde lekeler şeklindedir. Ağrı olmamakla birlikte kaşıntı olur. Hastalığa eğer eklem iltihabı eşlik ederse, hastalığın derecesine göre tırnakların kopmasına neden olabilmektedir.

Çeşitleri

Hastalığın en bilinen çeşidi farklı büyüklükteki döküntülü deri bölgelerinin olduğudur. Plaklı sedef denen bu tip sedef hastalığı en çok bacaklar, genital bölge, saçlı deri, diz ve dirseklerde görülme özelliğine sahiptir. Bunların dışındaki yerlerde de görülebilir.

Çocuklarda kulak ve boğaz enfeksiyonlarına eşlik eden sedef hastalığı çeşidine guttata ismi verilmiştir. Hastalığın bu çeşidi nadiren gerçekleşir ve tekrar etmemek üzere iyileşir. Bedenin neredeyse tümünde küçük, kırmızı lekeler oluşturur.

Bedenin kıvrımlarında görülen çeşidinde ise, kıvrım noktaları olan kasıklar ve koltukaltları risk altındadır. Buralarda kırmızı lekeler şeklinde tutulur ancak pullanmaya sebebiyet vermez. Bu bölgelerde oluşmaya elverişli mantar enfeksiyonu ile karıştırılır ancak ikisi arasındaki temel fark, mantar enfeksiyonunun ortaya çıktığı bölgenin kenarları kırmızıyken, sedef lekeleri hep aynı renge sahiptir.

Seyrek görülen ancak en tehlikeli çeşidi sayılana ise yaygın irinli kesecikli sedef hastalığı denmektedir. Hastalığın ismiyle müsemma bu çeşidinde eğer sadece eller ve ayaklarda bu tarz irinli kabarcıklar görülüyorsa sıkıntı fazla değildir. Ancak irinli tanecikler vücuda yayılmışsa ve beden baştan ayağa irin doluysa hastaneye yatmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir