seboreik dermatit tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Yağ ve ter bezlerinin aşırı salgılaması sonucu deriyi koruyan tabaka zedelenir ve bu da deride iltihabi bir reaksiyon ortaya çıkarır. Bu reaksiyonun adı seboreik dermatittir. Hastalığın seyrinin aksine nedeni tam olarak bilinememektedir. Birçok faktör bu hastalığın oluşumunda etkendir. En önemlisi malassezia furfur isimli mantardır. Bunun dışındaki etkenler ise, yorgunluk, vasküler bozukluklar, iklimsel etkiler, stres, ilaçlar, beslenme bozuklukları, yiyecek alerjileridir.


Seboreik dermatit insan yaşamının çeşitli dönemlerinde görülebilse de, en fazla 20-40 yaş aralığında görülür. Erkeklerde 50 yaş sonrasında da görülme riski yüksektir. Hastalığın en yoğun belirtisi, yarattığı sıkıntıların en bilineni ve hafifi kafa derisinde kepeklenme yapmasıdır. Hastalığın tedavisinde de ilk olarak kepeklenmenin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kafa derisinin temizliği, hijyeni çok önemlidir ve sık sık yıkanması gerekmektedir. Saçlı derideki kepeklenme durumunun engellenmesi hastalığın seyri, yayılımı ve kontrol altına alınması açısından çok önemlidir.

Özellikle salisilik asit içeriğine sahip şampuanlar kepeklerin ortadan kaldırılıp, derinin sağlığına kavuşmasına yarar sağlayacaktır. Giysilerin özenle seçilmesi de hastalığın vücuda yayılımını engeller. Dar ve sıcak tutan giysilerden özellikle kaçınılması gerektiği gibi, sürtünme yapmayacak elbise seçimi de önemlidir. Sıkı kıyafetler, terlemeyi beraberinde getireceğinden ve bu hastalığın terlemeyle doğrudan ilişkisi bulunduğundan, özellikle kışın, bu tarz giysilerden uzak durulmalıdır.

Tercih Edilmesi Gerekilenler

Hastalığın tedavisinin iki ayağı vardır. Bunlardan birincisi seboreye iyi gelmeli, diğeri ise ortaya çıkan enfeksiyona. Bundan dolayı kullanılacak ürünlerin bu iki durumu ortadan kaldırmaya yönelik olması iyi olur. Seboreik dermatit için kullanılacak şampuanların selenyum sülfit, kükürt, katran ve daha önce de söylediğimiz gibi salisilik asit içermesi önemlidir. Bu tür içeriğe sahip ürünlere antiseboreik denmektedir. İlaçların da benzer içerikte olanları, yani kükürt ve katran içeriğine sahip olanlarına ek antibiyotik olması da önemlidir. Ilık zeytinyağı uygulamaları, bebe şampuanları ve başka yumuşatıcılar kullanılabilir.

Tercih Edilmemesi Gerekilenler

Kepeklenmeyi, enfeksiyonu ve iltihaplanmayı artırdığı düşünülen ürünlerden uzak durulması hastalığın ortaya çıkmasına engel olur. Bu ürünlerden başta tentür, alkol içerikli losyon ve köpükler, çok yağlı kremler, tonik ve pomatlardır ve kullanılmamalıdır. Önleyici tedavi, hastalık ortaya çıktıktan sonraki tedaviden daha etkilidir ve dikkate alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir