13 Temmuz 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı İlaçları

Tırnak mantarı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere tırnak mantarı ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında bilgileri derledik. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Mantarı

mantar nasıl geçerOnikomikoz ya da daha basit terimlerle tırnak mantar enfeksiyonu,el tırnağın yanı sıra ayak tırnağını da etkileyen bir durumdur. Hatta ayak tırnakları yanlış kullanılan nemlendiriciler, havasız ayakkabılar, toplu alanlarda çıplak ayakla gezilmesinden kaynaklı kapılan bakteriler ve başkasına ait olan ayakkabıların kullanılmasından dolayı dah çok görülmektedir. Tırnağın içindeki bir enfeksiyon, tırnağın altında beyaz veya sarı bir leke ile başlar ve yayılır, ayak tırnağının kalınlaşmasına, renginin solmasına ve kenarlarında ufalanmaya neden olur. ''Mantar genelde çevreyle ilgili faktörlere bağlı olarak oluşur; örneğin nemlilik, yüksek sıcaklıklar, uzun saatler boyu kapalı ayakkabı giymek, havuzda çok vakit geçirmek gibi. Bulaşık yıkama, ev temizleme gibi işler yaparak sürekli suyla temas halinde olan kişileri ve 60 yaş üstü diyabeti olan, kan dolaşımı bozukluğu olan veya bağışıklığı zayıf kişileri de etkileyebilir.'' (kaynak:https://sagligabiradim.com/tirnak-mantari-icin-dogal-tedaviler/) Tırnak anormalliklerinin% 50'sini oluşturur. Bunlar dört çeşittir:

 • Proksimal subungual onikomikoz, fungal enfeksiyonun yeni oluşan tırnak tablasına nüfuz ettiği tırnak kıvrımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Beyaz yüzeysel onikomikoz (WSO) ,tırnaklarda tebeşir beyazında bir görünüm veya "beyaz adacıklar" yaratma eğilimindedir.
 • Distal subungual onikomikoz , tırnak yatağını ve tırnak tablasının altını istila eder.
 • Candidal onikomikoz  ,sık sık suya daldırılmasından ötürü tırnağa "Candida" denilen bir  bakteri cinsinin bulaşması sonucu olur.

Venofamed Tırnak Mantarı İlacı

  mantar ilaçları
 • Eğer  VENOFAMED’i kullanacaksanız  temiz bir nevresim kullanın çünkü mantarlar çarşaflar içinde barınabilmektedirler. 
 • Eski terliğinizi mutlaka atın ve bundan sonra da daima burnu açık terlik kullanın; başkasının terliği asla kullanmayın. Misafirliğe gittiğinizde de kendi terliğinizi götürün gerekirse.
 • Otel gibi yerlerde kesinlikle çıplak ayakla gezmeyiniz.
 • Manikür pedikür yaptırma alışkanlığınız varsa; Kendize ait bir manikür setiniz olsun ve bundan sonra sadece onunla bakımınızı yaptırınız. Evde de sizin tırnak makasınızı asla başka aile üyesi kullanmamalıdır. 
 • Her manikür öncesinde mutlaka VENOFAMED’i bir 3 veya 5 dakika kadar önce uygulayarak Venofamed’in işlem boyunca tırnaklarınız için gerekli koruma perdesini oluşturmasına izin veriniz.
 •  Sauna, ve havuz gibi başkaları ile ortak kullanılan nemli ortamlara girmeden önce de mutlaka VENOFAMED kullanınız. Unutmamak gerekir ki nem mantar enfeksiyonunun en önemli barınma alanıdır. 
 • Venofamed tedaviyi 8 ile 12 haftada tamamlayabilmektedir ancak bir daha hastalığın nüks etmemesi için en az 1 yıl düzenli kullanmaya devam ediniz. Çünkü ayak tırnakları genellikle 6 ay içinde tamamen yenilenebilmektedir. 
 • Venofamed’i her ne kadar evde kendiniz çok rahatlıkla uygulasanız da, özellikle yıllardır mantarı olduğu içi artık tırnakları aşırı derecede kalınlaşmış olanların bakımlarını profesyonel bir pediküriste yaptırmaları ve her tırnak inceltme işlemi sonunda da ayrıca ilave VENOFAMED uygulaması yaptırmaları yerinde olacaktır.

Tırnak Mantarı Kremi 

Aynı sefa kremi tamamen yasal yollardan üretilip tarım bakanlığı onaylı bir ürün olduğu için tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Tırnak mantarı problemi yaşadığınızı eczanelerde belirttiğinizde size ilk önerilecek ürün olan aynı sefa kremidir. Aynı sefa kremi tırnak mantarlarına geçici değil kalıcı çözüm üretir. Tırnak mantarının problemi tırnağın üretim mekanizmasından kaynaklı olduğundan dolayı, sorunun düzelmesi için köklü değişiklikler yapılmalıdır. Aynı sefa kremi de bu amaçla üretildiğinden dolayı tırnakları kökünden temizleyerek yeni çıkan tırnakların daha sağlıklı olmasını sağlar.  Bu kremler yeniden mantar oluşumunu durdurmazlar. Fakat oluşan mantarı yok ederler. Unutmayın ki eğer tırnak mantarınız varsa antifungal kremler harici ayağınızı özellikle parmak aralarınızı nemlendirecek nemlendiriciler kullanmayınız. 

Tırnak Mantarı Cilası

Gelelim tırnak mantarı cilasına; tırnak mantarıyla hem içten hem dıştan mücadele etmemiz gerektiğini söylemiştik. İçten mücadele kolay, günde 1 veya 2 antibiyotik kullanmanız yeterlidir. Tabi bu oran doktor tarafından belirlenmelidir.  Dıştan müdahale ise biraz zaman alacaktır. Tırnak mantarı cilasını eczanelerde bulmak mümkündür.. Tırnak cilası seti olarak eczanelerde bulabileceğiniz setin içerisinde;
 •  Tırnak Zımparası 
 •  Alkollü Temizlik Bezi 
 •  Mantar Cilası bulunmaktadır.

Nibulen Tırnak Cilası

tırnak cilası nedirSiklopiroksolamine duyarlı Tinea corporis, Tinea cruris, Tinea pedis- Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum (Aerothesium floccosum), Microsporum canis; deri candidiasis'i (Moniliasis), Candida albicans (Monilia albicans) Pityriasis versicolor-Pityrospor orbiculare (Malassezia furfur) patojen fungus türlerinin neden olduğu yüzeysel dermatomikozların topikal tedavisi için  idealdir.  Tırnak mikozlarında (onychomycosis, Tinea unguium) topikal yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Tırnak cilasını ilk kez uygulamadan önce, hastalıktan etkilenmiş enfekte olan tırnak, tırnak makasıyla mümkün olduğunca kesilir, geriye kalan enfeksiyonlu tırnak kısmı da törpülenir. Başka bir şekilde önerilmedikçe, Nibulen tırnak cilası ilk ay günaşırı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Tırnağın etken maddeye doyması sağlanır. Uygulama, tedavinin 2. ayında haftada 2 kezden az olmamak kaydıyla, ve 3. aydan itibaren haftada 1 kez olacak şekilde azaltılabilir. Uygulama süresi boyunca haftada bir kez bütün cila tabakası alkollü mendil ile temizlenir. Bu işlem sırasında, enfeksiyonlu tırnak kısmı törpü yardımıyla mümkün olduğunca törpülenmelidir. Eğer bu sırada cila tabakası bozulursa, Nibulen tırnak cilası'nı çentilmiş yerlere tekrar sürmek kafidir. Uygulama süresi enfeksiyon şiddetine bağlıdır, fakat altı aylık tedavi süresi aşılmamalıdır.

Excilor


tırnak cilasıExcilor , tırnak mantarı tedavisinde kullanılmaktadır. Excilor tırnağa doğrudan yerleştirip virüs bulaşmış tırnağın yüzeyine kolayca uygulamanızı sağlayan, kullanışlı ve kullanımı kolay hassas aplikatör ile birlikte gelir.  Bu sayede uygulama daha kolay olmaktadır. Bir fungal tırnak enfeksiyonunuz olduğunda, tırnağın altındaki mantarlar, tırnağın yapısını oluşturan madde olan keratin üzerinde beslenir. Excilor, herhangi bir mantar gelişimine düşman olarak çalışır ve tırnakğa nüfuz ederek ve altındaki çevreyi değiştirerek çalışır. Bu yöntem, Excilor'un enfeksiyona ulaşmadan tırnak içinden geçmesi için zaman ayırması gereken diğer birçok tedaviden daha çabuk bir şekilde soruna odaklanmasını sağlar. 

Excilor'un etkileri çabuktur  enfekte olan tınak üzerindeki  etkilerini çabuk görürsünüz. Bununla birlikte, tırnağınızdaki enfeksiyonu fark ettiğinizde tedaviye başlamak önemlidir. Enfeksiyon azaldıkça, Excilor'un sadece tırnağın küçük bir bölümünde çalışması gerekeceği için tedavi süresi kısalır. Temiz, sağlıklı tırnakların sonuçları daha sonra elde edilecektir.
Excilor'un verimliliği saniyeler içinde uygulandığından klinik olarak ispatlanmıştır ve sadece bir dakika içinde kurur. Kullanımında ise uygulama aşağıdaki gibidir; 

 • Tırnağı iyice temizleyin ve her uygulama öncesinde tırnak cilasının izlerini kaldırın.
 • Sabah bir kez ve akşamları birer kez, günde iki kez Excilor'u bol miktarda kullanın.
 • Tüm tırnağınıza ve alt tırnağın kenarını kaplamak için kalem şeklindeki aplikatörü kullanın.
 • Uygulamadan sonra ayakkabı veya çorap giymeden önce tırnak  1-2 dakika kurumaya bırakılmalıdır.
 • Kurumasını önlemek için aplikatörün kullanımdan sonra tamamen kapalı olduğundan emin olun.
 • En iyi sonucu elde etmek için, tırnak tamamen iyileşene kadar tedavinin devam etmesi için tırnağa Excilor ile en az 3 ay süreyle tedavi edin.
 • Yeni, sağlıklı tırnak büyümesi görmeye başlayınca tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesin ve törpüleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder