13 Temmuz 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı


Tırnak mantarı bir çok insanın yaşadığı can sıkıcı bir sorundur. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere tırnak mantarı yani onikomikoz hakkında bilgileri derledik . Yazımızda tırnak mantarının nedenlerini , tırnak mantarı belirtilerini , tırnak mantarından korunma yollarını aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Tırnak Mantarımantar tedavisisaglikicin.org olarak sizler için Tırnak Mantarı nail fungus  rahatsızlığının belirtileri, teşhisi, tedavisi ve tırnak mantarı nasıl oluştuğunu, başlangıcını anlatan bir yazı hazırladık iyi okumalar dileriz.


Onikomikoz


mantar tedavisiOnikomikoz, tırnakta kalınlaşmaya ve tırnak yatağından tırnağın ayrılmasına neden olan tırnak mantar enfeksiyonudur. Onikomikoz, genel nüfusun% 10'unda, 60 yaşın üzerindeki kişilerin% 20'sinde ve 70 yaşın üzerinde olanların% 50'sinde görülür. Buna çeşitli mikro-organizmalar neden olur, ancak vakaların çoğuna dermatofitler neden olur. Doğru teşhis, fiziksel ve mikroskobik inceleme ve kültürü kapsar.  Tedavi, mantara neden olan enfeksiyonun yok edilmesi ve tırnağın normal bir görünümüne dönmesi amaçlanmaktadır. Sistematik antifungaller, terbinafinler  ile % 76, nabız dozuyla itrakonazol için% 63, sürekli dozda itrakonazole% 59 ve flukonazol için% 48 mikotik kür oranlarını gösteren en etkili tedavi yöntemidir. Eşlik eden tırnak debridmanı, tedavi oranlarını daha da arttırır.Ayrıca bitkisel tedavilerde İbrahim Saraçoğlu ve Ferudun Kunak gibi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tırnak mantarı tedavi edilse de tekrar nüks edebilme ihtimali mevcuttur. 

El Tırnak Mantarı

mantar nasıl geçerTırnak mantarı tırnağın sertleşmesi ve sararması durumudur. Estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü yaratmaktadır. Tırnak mantarı enfeksiyonları tırnaklarda ciddi hasarlara neden olmaktadır ve engellenmezse el ve ayak derisine de yayılmaktadır. Diyabet hastalarında, ilaç tedavisi uygulanan kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tırnak mantarı enfeksiyonları kangren gibi çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Tırnak hastalıklarının yaklaşık yüzde 50 ’sini tırnak mantarı hastalığı oluşturur. Eğer tırnakta bir mantar enfeksiyonu varsa bu görülebilir, kokusu veya ağrısı hissedilebilir. Hastalığın, tırnaklarda sarı, yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında otaya çıkardığı acı bu rahatsızlığın belirtileridir. Tıp dilinde '' Onikomikoz '' olarak bilinen tırnak mantarı, dermatofitler adı verilen tek hücreli mantarlar neden olur. Ancak küf ve mayalarda tırnak mantarı enfeksiyonlarına yol açabilir. Tırnak mantarı enfeksiyonu ‘Dermatofit’ adı verilen organizmalar tarafından oluşturuluyor. Tedavisi mümkün bulaşıcı bir hastalık olan tırnak mantarı, yalnızca bir kozmetik sorun değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı en büyük dostu nemdir. Bundan kaynaklı Mersin, Antalya, İzmir, Bursa, Sakarya, Manisa, Eskişehir, İstanbul gibi şehirlerde yaz aylarında özellikle iş hayatı da yoğun olmakta ve ayaklarımız  gün boyu nemli kalmaktadır. Bundan kaynaklı tırnak mantarı hastalığı bu şehirlerde daha yaygın olarak görülmektedir. 


Tırnak Mantarı Hastalığı Nedenleri


mantar nasıl geçerYavaş ve kronik seyreden tırnak mantarı en sık rastlanılan tırnak hastalığıdır. Mantar genellikle tırnağın altına girerek burada etkili olmaya başlamaktadır. Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırabilir.Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Enfeksiyona sebep olan mantarlar ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde bulunurlar. Bu yerler ; hamamlar, masaj salonları, soyunma kabinleri, yüzme havuzu, ortak kullanılan duş ve banyolar, bahçe,berberler ve kuaförler olabilir ayrıca temiz olmayan malzemelerin kullanımı da   -manikür.pedikür- el ve ayaklarda tırnak mantarına sebep olabilir.

Ayrıca tırnak mantarı sorununa aşağıdaki durumlar da neden olmaktadır;

 •  Parmakların zarar görerek zedelenmesi
 •  El ve ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması.
 •  Ayak tırnağına basılması.
 •  Tırnakların çok dipten ve yanlış kesilmesi.
 •  Ayak parmaklarını sıkıştıran küçük ucu sivri ayakkabılar.
 •  Sağlık açısından uygun olmayan malzemelerden yapılmış çoraplar, ayakkabılar.
 •  Kendi ayak bilek ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş basma kalıp ayakkabılar. tırnak mantarına yol açabilir.


Tırnak Mantarı Hastalığı Belirtileri


Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste  tırnak mantarı belirtilerin asgari bir yapısı vardır ve bunlar;

 •  Tırnaklarda kırılganlık meydana gelmektedir.
 •  Tırnaklarda kalınlaşma gözükmektedir.
 •  Renk ve şekil bozuklukları meydan gelir. Sarı , kahverengi veya yeşil renkte..
 •  Tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık meydana gelir.
 •  Enfeksiyon sebebi ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması


Tırnak Mantarı Hastalığından Korunma Yolları  tırnak mantarı tedavisi
 • El ve ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru  tutulmalıdır.
 •  Halka açık yüzme havuzu ve duş alanlarında terlik  kullanımına özen gösterilmelidir.
 •  Ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesilmelidir.
 •  Manikür ve pedikür için sterilize aletler veya en iyisi kendi aletlerinizi kullandırın.
 •  Ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar giyin.
 •  Ev içinde kullanılan havluların kişiye özel olmasına dikkat edin.
 •  Ayaklarınız çok fazla terliyor veya nemli kalıyor ise gün içinde çoraplarınızı değiştirin.
 •  Kendi ayak bilek ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş ayakkabıları tercih edin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder