13 Temmuz 2017 Perşembe

Ayak Tırnak Mantarı

mantar nasıl geçer

Ayak Tırnağı Mantarı

Tırnak mantarı problemi ülkemizde en sık görülen sağlık problemlerinin arasındadır. Bu kadar yaygın olmasının sebebi toplu yaşam kültürümüzün çok yaygın olması ve toplu mekanlarda gerekli hijyenin gözden kaçırılmasıdır. Hamamlar, havuzlar, gibi toplu yerlerde suylabirlikte bulaşan bir hastalıktır tınak mantarı. Gerekli sterilizasyonun yapılması neredeyse imkansıza yakın olduğu için tırnak mantarı kapma şansınız olabildiğince çok yüksektir. Mantar bulaştıktan sonra uzun süre aynı ayakkabıyı giymek, ayakkabı hijyenini ve temizliğinin ihmal edilmesi, ayakkabının havalandırılmaması, sık sık çorap değiştirilmemesi, ayak temizliği ve hijyenine önem gösterilmemesi ise mantarın tedavisini zorlaştırmaktadır.

Ekseri ayak baş parmağını etkileyen bir sorun olan tırnak mantarı, zamanla diğer parmaklara da yayılır ve giderek yayılma eğlimindedir. Tırnak mantarının en önemli belirtisi, ayak tırnağının sanki ağaç kökü gibi olması ve renginin doğal renginden farklı bir renge dönmesidir.Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri


Tırnakta mantar enfeksiyonu olan biri bunu çok çabuk anlar, ayak kokusu oranı artar, veya tırnaklarınız temasla ağrı yapar, hastalık tırnaklarda sarı, yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında normalden fazla kir birikmesi gibi belirtiler gösterir.


Tırnak Mantarından Korunmak İçin Öneriler


tırnak mantarı nasıl geçer
 •  Tırnak mantarından korunmanın ilk yolu havuz veya hamam gibi toplu yerlerde bulunuyorsanız çıkışta ayaklarınızı kuruttuktan sonra, çay ağacı yağı, laktik asit, salisilik asit ve kolonya ile hazırlayacağınız çözeltiyi ayaklarınıza ve tırnaklarınıza uygulamaktır.
 • Ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru tutun.
 • Ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesin.
 • Manikür ve pedikür için sterilize aletler veya en güvenlisi kendi aletlerinizi kullandırın.
 • Ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar giyin.
 • Havluların kesinlikle kişiye özel olmasına dikkat edin.
 • Ayaklarınız çok fazla terliyor veya nemli kalıyor ise 2-3 satte bir çorap değiştirinTırnak Mantarı Nasıl  Önlenir


tırnak mantarınadan korunmanın yolları

Tırnak mantarını önlemek adına kendinizin hazırlayacağı bir tonik ciddi anlamda sizi tırnak mantarından kurtaracaktır. Özellikle havuz ve hamam gibi toplu yerlerde bulunuyorsanız bu karışımı kullanmanız oldukça önemlidir.

Malzemeler:


 • 10 ml çay ağacı
 • 10 gr salisilik asit
 • 20 ml saf laktik asit
 • 150 ml kolonya


Malzemelerden kolonyanın içerisine salisilik asiti koyun ve çalkalayın salisilik asit eriyecektir. Sonrasında laktik asit ve çay ağacı yağını ilave ediniz. Havuz ve hamam gibi yerlerde buluduktan sonra el ve ayak tırnaklarınıza bu hazırladığınız karışımı sürmeniz yeterlidir.

Tırnak Mantarı Tedavisi


mantar tedavisi

Ayak tırnağınızda mantar meydana geldiyse sağdan soldan duyduklarınıza, bitkisel tırnak mantarı tedavisi gibi şeylere kulak asmayın.  Tırnak mantarında en etkili yöntem tca (trikoloroasetik asit) ugulamasıdır. %40 tca çözeltisini tırnak mantarının olduğu bölgelere uygulayıp 3 dakika sonra yıkayınız. Bu işlemi 15 günde bir yenilemeniz gerekiyor. %40 tca solüsyonu bir süre sonra mantarın ölmesini ve mantarlı deriyi soyacağı için tırnak mantarı sorununuzu çözecektir.

Tca uyguladıktan sonra bir sonraki tca ugulamasına kadar mantarlı bölgeye süreceğiniz bir merhem tarifi aktaracağım bu merhem hem tırnak mantarını öldürücü etki gösterecektir hemde tca nın hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

TCA Sonrası Tırnak BakımıMalzemeler:

 • 1 tüp %40 çinko oksit içeren pişik kremi
 • 1 tüp madecasool
 • 10 ml e vitamini
 • 10 ml b5 vitamini
 • 10 ml çay ağacı yağı
 • 20 ml saf laktik asit


evde tırnak mantarı geçirmeBütün malzemeleri ağzını sıkıca kapatabileceğiniz bir kapta iyice karıştırın ve tırnak mantarınızın olduğu bölgeye tca sürdükten sonra 15 gün boyunca hergün uygulayın. Tırnak mantarı için %40 tca kullanacaksınız. Bu tca ile yapacağınız kimyasal peelig işleminden sonra merhemi sabah akşam uygulayın. Toplam olarak 6 seans tca uygulamasından yani 3 ay sonra tırnak mantarından tamamen kurtulmuş olacaksınız. TCA'yı doa kimya sitesinden satın alabilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak tırnak mantarı yazımı okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan bir şey olursa sorun cevaplarım. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim.

Kaynak: http://www.sagliklibakim.com/2014/12/ayak-trnag-mantar.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder